داخلی     خبر     بین الملل
آشنایی با روحانی پاکستانی که پیام رسان انقلاب و یار امام خمینی در روزهای سخت بود
  حجت الاسلام و المسلمین سید صفدر حسین نجفی مدیر اسبق حوزه علمیه المنتظر لاهور هنگامی که هیچ‌ کس در پاکستان با امام خمینی (ره)آشنا نبود پیام امام (ره) و صدای انقلاب را به این کشور رساند.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۹
کد مطلب : 74590
آشنایی با روحانی پاکستانی که پیام رسان انقلاب و یار امام خمینی در روزهای سخت بود
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و المسلمین سید صفدر حسین نجفی درسال ۱۹۳۳ م. (۱۳۱۱ ش) در شهر علي‌ پور از ايالت پنجاب پاكستان متولد شد. پدرش «سيد غلام سرور» يكي از روحانيون سرشناس شيعه در منطقه علي ‌پور بود. سيد صفدر حسين از سن هفت سالگی با ورود به حوزه علميه شهر مُلتان، تحصيلات خود را در رشته علوم اسلامي آغاز نمود ولي پس از دوره كوتاهی به يكی از بخش های نزدیک زادگاه خويش رفت و به مدت ۶ سال آموزش هاي دوره ابتدائي را گذراند. وی در سال ۱۹۴۹ برای استفاده از درس هاي تفسير قرآن كريم مولانا حسين‌ بخش نجفی كه در يكي از بخش های ”دير اسماعيل‌ خان“ سكونت داشت به آنجا رفت و پس از دو سال به حوزه علميه نجف اشرف در عراق منتقل گرديد.

وی کتاب‌های زیادی با موضوعات مختلف (اخلاق، فقه، اعتقاد، تاریخ، تفسیر قرآن، حقوق، معارف اسلامی و حدیث) را تألیف و ترجمه کرد و همچنین در کنار آن ده‌ها مدرسه علمیه و سازمان‌ها، نهادها و ادارات مختلف اسلامی را تأسیس کرد.

یکی از بزرگترین سازمان هایی که وی در تاسیس آن نقش مهمی داشت سازمان دانشجویان امامیه پاکستان است.

مدارس علمیه

حجت الاسلام والمسلمین سید صفدر حسین نجفی در کل کشور پاکستان و حتی در خارج از کشور مدارس دینیه و مراکز علوم دینی تأسیس کرد که عبارتند از:

ایران: مدرسه امام المنتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف.

آمریکا: مدرسه ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف.

انگلیس: مدرسه المنتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف.

تاسیس مدارس دینی در پاکستان

سید صفدر حسین نجفی در مناطق مختلف پاکستان، شهر به شهر، قریه به قریه رفت و مراکز علمی تأسیس کرد در آن‌ها علوم مختلف مانند نحو، صرف، منطق، اصول، فقه، معارف، تفسیر، نهج‌البلاغه، فارسی و تجوید هم تدریس می‌شوند. وی در پاکستان حدود هشتاد حوزه علمیه بنا کرد و هم‌ اکنون هزاران طلاب در این مدارس مشغول تحصیل علوم دینی می‌ باشند.

اين روحانی بزرگ و پرتلاش در مدت ۵ سال اقامت در نجف از محضر اساتيد بزرگی چون شيخ محمدعلی افغانی، شيخ اختر عباس، سيد ابوالقاسم رشتی و شيخ محمد تقي آل راضي و آيات عظام: حکیم (ره) و خوئی (ره) کسب فیض کرد.

پیام رسان انقلاب

وی هنگامی که هیچ‌ کس از اسم امام خمینی ره آشنا نبود در کشورهای مختلف بالخصوص در پاکستان پیام خمینی و صدای انقلاب را رساند و حتی با فروش خانه شخصی خود، به فرانسه رفت و مبلغ آن را به خمینی که در تبعید بسر می‌ برد تقدیم نمود.

تشكر عميق حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(ره)

نامه‌های زیادی بین سید صفدر حسین نجفی و امام خمینی ره رد و بدل شد و وی صمیمانه از امام خمینی خواست که ایام تبعید را در پاکستان میهمان وی باشند که اين دعوت تشكر عميق حضرت آیت الله خمینی(ره) را به دنبال داشت و امام ره عذرخواهی کرد.

وی همچین اکثر کتب امام خمینی را به اردو ترجمه کرد و اولین کتاب رساله عملیه امام خمینی ره بود.

لقب محسن ملت

وی در عرصه سیاسی پاکستان نیز فعالیت‌های زیادی انجام داد. همچنین به وی پیشنهاد شد که به عنوان رهبر پاکستان انتخاب شود که رد کرده و حجت الاسلام والمسلمین سید عارف حسینی را معرفی و به حجت الاسلام والمسلمین سید صفدر حسین نجفی به سبب فعالیت های فرهنگی سیاسی و اجتماعی خود «محسن ملت» لقب گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین سيد صفدرحسين نجفی از سال ۱۹۵۶ به پاكستان بازگشت و در شهر لاهور در حوزه علميه مشهور جامعة‌ المنتظر ساکن شد و ابتداء به مدت ۹ سال به عنوان مدرس و سپس تا پايان عمر به عنوان مدیر آن به تدريس و تأليف و ارشاد پرداخت.

سرانجام اين روحانی فعال در سال ۱۹۸۹م. (۱۳۶۷ش.) در گذشت و انبوهی از آثار علمی و خدمات اجتماعی را برای مردم كشورش بجا گذاشت.

او را با احساسات پرشور مردم در گوشه‌ای از جامعة‌المنتظر همان جا كه سالها به تدريس و ارشاد می پرداخت به خاک سپرده شد و مزار وی امروز زيارتگاه مشتاقان و علاقمندان می باشد.

آثار تالیفی و ترجمه حجت الاسلام و المسلمین سید صفدر حسین نجفی از این قرارند:

عرفان المجالس، جلداول و جلد دوم
جمهوری اسلامی ایران پر اعتراضات دین و عقل کی روشنی میں
حدود و تعزیرات
یزیدی فرقه
مناسک حج
کتاب زیارات
جهاد اکبر
انتخاب طبری
مبادی حکومت اسلامی
دین حق عقل کی روشنی میں
سیرت ائمہ، ۱۲ جلد تاریخ امامان معصومان
حقوق و اسلام
چهل حدیث

کتابهای که ایشان ترجمه کردند؛

ترجمه کتاب تفسیر نمونہ، تالیف آیت الله مکارم شیرازی ۲۷ جلدیں
ترجمه تفسیر موضوعی قرآن، منشور جاوید تالیف آیت الله جعفر سبحانی ۱۴ جلد
ترجمه تفسیر موضوعی قرآن، پیام قرآن تالیف آیت الله مکارم شیرازی ۱۵ جلد
ترجمه رساله امام خمینی ره ۱۹۶۹
حکومت اسلامی، ترجمه دروس امام خمینی ره
ترجمه کتاب الارشاد تالیف شیخ مفید
ترجمه کتاب بنام مقامات العلیاء تالیف شیخ عباس قمی؛ موضوع اخلاق
معادن الجواهر، ترجمه کتاب تالیف علامه شیخ محمد علی کراجکی، موضوع اخلاقیات
رسالۃ المواعظ، ترجمه کتاب تالیف شیخ عباس قمی
ارشاد القلوب، ترجمه کتاب تالیف شیخ محمد علی دیلمی
عقائدامامیه، ترجمه کتاب تالیف علامه شیخ رضا المظفر
شیعہ دوازدہ امامی و اہل بیت، ترجمه کتاب تالیف علامه شیخ محمد جواد
احسن المقال، کتاب منتهی الامال تالیف محدث قمی، ۴ جلد
تذکرۃ الخواص، ترجمه کتاب تذکرة الخواص تالیف علامه سید بن جوزی