داخلی     خبر     انديشه
آیت الله العظمی نوری همدانی:
ابعاد حکومتی و جهانی سازی امام زمان (عج) تبیین شود
تدریس درس خارج مهدویت در حوزه، از ضروریات زمان حاضر است
  آیت الله العظمی نوری همدانی در جمع مدیران مؤسسه آینده روشن، مسئله جهانی سازی را مسئله بسیار مهمی دانست و گفت: کار امام زمان(عج) ابتدا ساختن انسان‌ها و سپس ساختن یک حکومت جهانی بر پایه عقل و فطرت و خداپرستی است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۲۵
کد مطلب : 24090
ابعاد حکومتی و جهانی سازی امام زمان (عج) تبیین شود
به گزارش خبرنگار آینده روشن، مدیران و اعضای موسسه آینده روشن روز چهارشنبه 16/5/87 در آستانه چهارمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، با حضور در دفتر آیت الله العظمی حسین نوری همدانی با ایشان دیدار و از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شدند.

در این دیدار، آیت‌الله العظمی نوری همدانی پس از عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن سالروز میلاد پربرکت منجی عالم بشریت، گفت: مهدویت یکی از اصول اسلامی است که با امامت مرتبط است. امامت یکی از اصول دین و یکی از پایه‌های اسلام تلقی می‌شود تمام مصیبت‌هایی که در طول تاریخ بر سر مسلمانان آمده است، به دلیل انحرافات آنان در پیروی از امامت و عدم تمسک به این ولایت بوده است.

وی افزود: معارف اسلامی، معارف بسیار بلندی است که باید برای پیاده کردن و عملی کردن آنها حتما به ولایت و امامت توسل جست. ما باید اهمیت این مسئله بزرگ را برای همه مسلمانان تبیین کنیم.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: یکی از مهمترین ابعاد مهدویت که باید برای تبلیغ و ترویج آن همت گماشت، تبیین ابعاد حکومتی و جهانی سازی امام زمان(عج) است. مسئله جهانی سازی مسئله بسیار مهمی است. کار امام زمان(عج) ابتدا ساختن انسان‌ها و سپس ساختن یک حکومت جهانی بر پایه عقل و فطرت و خداپرستی است.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی اظهار داشت: غرب سعی می‌کند با ذوب کردن تمام فرهنگ‌ها در خود، فرهنگ و نوع تفکر خود را در تمام جهان حاکم کند. ما نیز طرفدار جهانی سازی هستیم ولی نه آن جهانی سازی که استکبار جهانی به دنبال اوست. ما اعتقاد داریم امام زمان(عج) با ظهور خود و برای تشکیل یک حکومت جهانی ابتدا عقول و خرد تمام انسان‌ها را کامل کرده و پس از انسان‌سازی آن جهانی سازی مبتنی بر توحید خود را آغاز خواهند نمود.

وی خطاب به پژوهشگران و مدیران موسسه آینده روشن گفت: یکی از مهمترین عرصه‌هایی که می‌توانید در عرصه تبیین شعائر فرهنگ مهدویت روی آن سرمایه‌گذاری و تبلیغ کنید، تبیین اصولی هم چون انتظار، زمینه‌سازی برای ظهور، تبیین روایات ظهور و نشان دادن ظرفیت‌ها و حقانیت شیعه در ارائه نشانه‌های ظهور که الان محقق شده است، باشد. 

پیش از سخنان آیت الله العظمی نوری همدانی، حجت الاسلام و المسلمین سیدمسعود پورسیدآقایی، مسئول مؤسسه آینده روشن، با بیان این مطلب که تصویب برگزاری سطح چهار (دکترای) مهدویت در پژوهشکده مهدویت (آینده روشن) از سوی شورای عالی حوزه یکی از مهمترین دستاوردهای امسال این مؤسسه بوده است، گفت: امسال به فضل الهی چهارمین همایش دکترین مهدویت در سالن سران اجلاس کنفرانس اسلامی و با حضور و سخنرانی حضرت آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی دکتر محمود احمدی‌نژاد و دکتر علی لاریجانی ریاست محترم جمهور ریاست مجلس شورای اسلامی و هم چنین با حضور محققان و اندیشمندان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد. 

دبیر چهارمین همایش بین المللی دکترین مهدویت افزود: تاکنون 350 مقاله داخلی و 100 مقاله خارجی به دبیرخانه رسیده است و از این تعداد 98 اندیشمند خارجی با دعوت رسمی در این همایش حضور خواهند یافت.

پورسید آقایی ادامه داد: این مقالات از سوی اندیشمندان و محققان داخلی در سطوح مختلف سطح‌بندی و رتبه‌بندی خواهند شد و بیش از سی مقاله نیز در کمیسیون‌های تخصصی همایش به نقد و بررسی گذاشته خواهد شد.

در پایان این دیدار نیز آیت‌ الله العظمی نوری همدانی با تاکید بر لزوم بررسی احادیث و روایات مربوط به مهدویت با تدریس درس خارج مهدویت توسط ایشان موافقت نمود و آن را یکی از ضروریات زمان حاضر خواندند.