داخلی     خبر     انديشه
مهرماه ۹۸؛
همایش«نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار می شود
  آینده روشن- همایش بین المللی«نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله‌ خامنه ای» توسط پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب : 75903
همایش«نظریه انتظار در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای» برگزار می شود
به گزارش آینده روشن، همایش بین المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله خامنه ای  با توجه به تأکید روایات معصومین(علیهم السلام) و سخنان علما و اندیشمندان و درهم تنیدگی و تأثیر مقولة انتظار بر زندگی سیاسی و اجتماعی مسلمانان و ضرورت بحث و کاوش علمی درباره آن، نظریه پردازی در زمینه انتظار ظهور امام مهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) و کارکردهای آن در جامعه و ارتباط آن با غیبت و ظهور منجی موعود و تعامل آن با سایر معارف و مسائل دینی، نیازمند توجه جدی و پژوهش های علمی و کاربردی است.

 در این راستا با مطالعه آثار و دیدگاه های علما و اندیشمندان در زمینه انتظار و مهدویت، می تواند ما را در رسیدن به نظریه منسجم انتظار از دیدگاه شیعه یاری رساند. به همین جهت برگزاری همایش نظریه انتظار برای ترویج گفتمان انتظار  و مهدویت در جامعه ضروری به نظر می رسد. با عنایت به توجه ویژه مقام معظم رهبری(دامت برکاته) به مساله انتظار و مهدویت و بیانات و سخنرانی های مختلف ایشان در این خصوص لازم است همایش بین المللی نظریه انتظار در راستای تبیین آراء و اندیشه معظم له برگزار شود تا کمکی به نقش انتظار و مهدویت در حکومت و جامعه اسلامی ایران و تبیین جایگاه آن در اندیشه و آرای علمای شیعه گردد.

از این رو پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با همراهی مراکز همکار داخلی و خارجی اقدام به برگزاری این همایش علمی در محورهای یازده گانه کرده است:

۱. مفهوم و چیستی نظریه پردازی در حوزه انتظار
۲. مهدویت از دیدگاه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۳. مبانی  و ابعاد نظریة انتظار  در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۴. نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۵. ابعاد نظریه انتظار  در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۶. مقایسه نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای با نظریات معطوف به آینده
۷. ویژگی ها و شاخصه های جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۸. وظایف و کارکردهای جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۹. راهکارهای تحقق جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۱۰. آسیب شناسی انتظار و جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای
۱۱. جامعه موعود و منتظَر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای

این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به ثبت رسیده  و مجوز ISC را دریافت نموده است، مقالات برگزیده در مجلات علمی پژوهشی و نیز در مجموعه مقالات به چاپ خواهد رسید.

دبیر علمی همایش و رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی حجت الاسلام حسین الهی نژاد است.

انتهای پیام/ 141