نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » ::پژوهشکده مهدویت::

یک کارشناس مهدوی بیان کرد

مهدویت از دکترین مباهله بروز کرد/ سنگرهای ظهور با اقتدار معرفتی مباهله فتح می‌شود

۱۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰

مرجع : تی نیوز

حجت‌الاسلام خادمیان با بیان‌اینکه مهدویت از دکترین مباهله بروز کرده است، گفت: امروز در سوریه، لبنان، یمن و ... نظریه و دکترین مباهله درک شده و اقتدار معرفتی و اعتقادی این واقعه نقش‌آفرینی کرده و پیروزی‌ها را یکی پس از دیگری رقم می‌زند.

به گزارش آینده روشن به مناسبت فرا رسیدن روز «مباهله» و به منظور بررسی تاثیر این واقعه بر حقانیت اهل بیت(ع) و تداوم این حقیقت در بستر مهدویت با حجت الاسلام «عباس خادمیان»، کارشناس مهدوی گفت وگو کرده ایم که در ادامه مشروح آن می آید:

 

چه عواملی زمینه ساز وقوع مباهله شد؟

 

ماجرای مباهله در سال نهم هجری رخ داد، با توجه به آنکه پیامبر(ص) دینی را برای مردم به ارمغان آوردند که مربوط به همه جهانیان و خاتم ادیان است و بعد از آن دینی برتر و کامل تر نیامده و نمی آید لذا در این دکترین ادیان دیگر زیرمجموعه و پیرو اسلام خواهند بود.

یکی از مسائل در دعوت علنی پیامبر(ص) نامه نگاری با سران همه ادیان و مکاتب و کشورها ازجمله با مسیحیان نجران بود، البته چون آنها نوید پیامبر خاتم(ص) را از حضرت عیسی(ع) شنیده بودند، در این باره سوال داشتند لذا وقتی از طریق مناظره و محاجه متقاعد نشدند پیامبر(ص) به آنها پیشنهاد مباهله داد که پذیرفتند بدین صورت که دو طرف یکدیگر را لعن کنند تا هر طرفی که ناحق بود، در پی نفرین طرف دیگر آسیب ببینند.

در مباهله باید نزدیک ترین ها و مطمئن ترین های طرفین یکدیگر را لعن کنند لذا بسیاری معتقد بودند پیامبر(ص) اصحاب و نزدیکان بیشماری را همراه خواهد کرد اما ایشان با امیرمومنان(ع) و فاطمه زهرا(س) و حسنین(ع) یعنی خاص ترین و نزدیک ترین هایشان رفتند.

وقتی مسیحیان دیدند عزیزان رسول خدا(ص) در این ماجرا همراه ایشان اند، به حقانیت سخنان پیامبر(ص) پی برده و عقب نشینی کرده و به پرداخت ذمه رضایت دادند.

 

بین این واقعه و دکترین مهدویت چه پیوندی وجود دارد؟

 

مباهله به عنوان واقعه ماندگار تاریخی، حجتی است برای تشیع و مهدویت که از دل این نظریه و دکترین بروز کرده است.

در مباهله است که خلفای بعد از پیامبر(ع) و امام زمان(عج) معرفی می شوند. مشکل اصلی بشریت امروز از نظر استراتژی و معرفت شناسی، نداشتن محور و معیار است که حق را نمی شناسد و اگر بخواهد هم ابزار شناخت ندارد. مباهله به عنوان یکی از ابزارهای معرفتی راه نجات و راه حقیقت تمام بشریت است نه فقط در سال نهم هجری بلکه در همه ادوار، بشریت برای یافتن راه نجات باید به مباهله رجوع کند و از این سرمایه عظیم جهان اسلام و تشیع بهره بگیرد.

 

مباهله از نظر جریان داشتن در بستر تاریخ و اثرگذاری در عصر غیبت و استفاده از حقیقت آن در زمینه سازی برای ظهور چه نقشی دارد؟

 

تاریخ شناسی یعنی درک زنجیره های تحولات بشری؛ اینطور نیست که ماجرایی تاریخی رخ دهد و پیشینه و پسینه نداشته باشد بلکه حتما تاثیرات جدی بر جای می گذارد وگرنه رخداد تاریخی نام نمی گیرد.

لذا مباهله واقعه ای تمام شده در زمان خود نیست. دکترین مهدویت یعنی بشر نیاز به یک امام راسخ دارد که طبق فرهنگ تشیع این امام نیست مگر آنکه از ذریه پیامبر اکرم(ص) باشد اگر علی‌بن ابیطالب(ع) را به عنوان امیرمومنان می شناسیم برای آن است که حجت بعد از پیامبر(ص) هستند و اگر حضرت زهرا(س) را معصوم و حجت خدا و شهیده امامت و ولایت می دانیم و این خط تا خاتم الاوصیاء(عج) یعنی حضرت مهدی(عج) ادامه می یابد یعنی هر زمان نیاز به حجت الهی داریم چنان که پیامبر(ص) این حجج را به تاریخ و جهان به عنوان مرز حق و باطل معرفی کردند امروز هم در عصر غیبت، ما نیاز به امام عصر به عنوان حجت بالغه الهی داریم.

امام رضا(ع) فرمودند: امام نور است. مباهله برای تاریخ حقانیت امامت را روشن کرد، اگرچه برخی بنابر امراض و اغراض از پذیرش آن سر باز زدند.

اکنون هم حجت خدا، امام زمان(عج) است و اگر بنا باشد مباهله ای رخ دهد به قدری دلایل بر حضور و وجود امام و نقش آفرینی او بر تاریخ و حیات و افکار بشریت داریم، که هیچ توانی یارای ایستادگی برابر آن را ندارد.

 

یعنی می توان از طریق مباهله حقانیت امام زمان(عج) و برکات وجودی ایشان برای جهانیان در عصر غیبت را اثبات کرد؟

 

بله، امروز هم شیعه به قدری به امام زمان(عج) باور و یقین دارد که می تواند با مدعیان دروغین محاجه کرده و شکست شان دهند، کمااینکه قدرت نظامی ما دشمن را به عقب رانده است؛ آنچه قدرت نفوذ ما را اینچنین فراگیر کرده، ناشی از ولایت مداری است که رشحات آن در نماینده عام امام عصر(عج) یعنی ولی فقیه دیده می شود.

امروز در سوریه، لبنان، یمن و ... نظریه و دکترین مباهله درک شده و اقتدار معرفتی و اعتقادی در این واقعه نقش آفرینی کرده و پیروزی ها را رقم زده است.

باید توجه داشت دشمنان فقط برای نفت به خاورمیانه نمی آیند این منطقه محمل رخدادهای بزرگ آخرالزمانی و پایان تاریخ است، چنان که قرآن کریم می فرماید: «وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ» (قصص، 5)  و «وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِى الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِىَ الصَّلِحُونَ‏» (انبیاء، 105)

همه این آینده در اقتدار و انسجام معرفتی مباهله خلاصه می شود اگر این اقتدار باور شده و باورانده شود، زلزله فکری در دشمنان و متخاصمان خط حقیقت ایجاد می شود.

 

تاثیر و تاثرهای مهدویت در آینده جهان و تاریخ بشریت چقدر از مباهله ریشه می گیرد؟

 

امروز هم مهدویت و امام زمان(عج) چنین قدرتی دارد لذا هر چه این اقتدار حجت خدا تبیین شود، بیشتر تمدن های دروغین متزلزل می شوند، چنان که مارکسیسم و لیبرالیسم دچار تزلز شدند. «الوین تافلر» در کتاب «موج سوم» می نویسد: ما دچار تشتت تصمیم گیر و ناتوانی در فکر کردن و مدیریت و انسجام بخشی شده ایم. این تشتت و لرزه در مقابل اقتدار مباهله است.

باید توجه داشت همه اتفاقات و جنایات منطقه ای برای آن است که نمی خواهند اعتقادات شیعی برملا شود لذا چنان که مسیحیان نجران با قدرت به میدان آمدند اما در مقابل اقتدار معرفتی شیعه کم آوردند امروز هم دشمنان در مقابل اقتدار شیعه کم آورده است و از سر عجز به سوریه، عراق، یمن و لبنان حمله می کند. امروز یکی پس از دیگری سنگرهای موردنیاز ظهور در حال فتح شدن است.
انتهای پیام/138