داخلی     گفتگو     انديشه
یک اندیشمند هندی تصریح کرد:
مهدویت، راهگشاترین باور برای نجات از مشکلات عصر حاضر است
  طوبی شبیر با بیان این که مهدویت یکی از مهم ترین و حیاتی ترین باور های اسلامی است، افزود: مهدویت، راهگشا ترین باور برای نجات بشر از مشکلات عصر حاضر است و مطالعه در این حوزه، یک ضرورت گریزناپذیر قلمداد می شود.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۸
کد مطلب : 55428
مهدویت، راهگشاترین باور برای نجات از مشکلات عصر حاضر است

به گزارش آینده روشن، وجود ادیان، مذاهب و فرقه های مختلف دینی در کشور هند، عاملی شده است که این کشور، مهد اندیشمندان بزرگ و نام آور در جهان باشد. یکی از خصلت های نیک دانشمندان و اندیشمندان هندی، حضور فعال در همایش های علمی جهان است. 

طوبی شبیر یک اندیشمند هندی است که به تحقیق درباره معارف اسلام مشغول می باشد. وی سال هاست که در نشست ها، سمینار ها و همایش های بین المللی درباره دین اسلام حضور فعال دارد.این اندیشمند هندی به دعوت مؤسسه آینده روشن، مهمان هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در تهران بود که در حاشیه این همایش به گفت و گو با خبرنگار آینده روشن پرداخت و پاسخ گوی پرسش های مختلفی در حوزه مهدویت بود. 

برای شروع گفت و گو خودتان را معرفی کنید و از دلایل گرایشتان به تحقیق در علوم اسلامی و به ویژه مهدویت بگویید. 
اسم من طوبی شبیر است. در هندوستان متولد شده و در این کشور بزرگ شده ام. از آن جا که در خانواده ای مسلمان به دنیا آمدم و در طول سال های زندگی ام با پیروان ادیان گوناگون در هند برخورد داشته ام، تصمیم گرفتم تا اطلاعات درست تری درباره دین اسلام کسب کنم و برای همین به تحصیل در حوزه علمیه مشغول شدم و همچنان دانشجوی حوزه علمیه در شهر قم هستم.


از طرفی می دانید که مهدویت یکی از مهم ترین و حیاتی ترین باور های اسلامی است. به اعتقاد من، مهدویت راهگشا ترین باور برای نجات بشر از مشکلات عصر حاضر است و برای همین مطالعه در این حوزه، یک ضرورت گریزناپذیر قلمداد می شود. 

می دانیم که پیروان ادیان مختلف در کشور شما در کنار هم زندگی می کنند و باور های خویش را آزادانه تبلیغ می نمایند. همچنین می دانیم که در ادیان دیگر نیز باور به منجی وجود دارد. با اطلاعاتی که درباره ادیان مختلف دارید، اعتقاد به منجی آخرالزمان در نگاه مسلمانان با منجی باوری در غیرمسلمانان چه تفاوتی دارد؟ 
بله، هند سرزمین هفتاد و دو ملت است که در آن آیین ها و مذاهب مختلفی باتمام تفاوت ها و البته شباهت ها با یکدیگر زندگی می کنند. همان طور که می دانید، مسلمانان در هند اقلیت نیستند و فعالیت های مذهبی چشم گیری دارند و یکی از آموز های امیدبخش دین اسلام، اعتقاد به منجی آخرالزمان است. 

در آیین های دیگر هم تا حدودی اندیشه منجی، جریان دارد اما تفاوت هایی بین مهدویتی که ما به آن اعتقاد داریم و منجی که در برخی آیین های دیگر از آن صحبت شده است، وجود دارد. به نظر من مهم ترین تفاوت امام مهدی(عج)، عدالت گستری و صلح طلبی اوست که در ادیان دیگر، کمتر به این جنبه توجه می شود. 

امام مهدی(عج) حکومت جهانی تشکیل می دهد و عدالت را در تمام جهان در سایه یک حکومت مقتدر برقرار می سازد و حال آن که نه در اعتقاد مسیحیت و نه در ادیان دیگر، چنین جنبه ای مورد توجه نیست. 

از سوی دیگر ما به عنوان مسلمانان شیعه معتقدیم که امام مهدی(عج) زنده است و در کنار ما زندگی می کند و تمام مشکلات ما را از نزدیک لمس می کند و این سبب پیوند عمیق عاطفی او با ماست و حال ان که در هیچ کدام از ادیان منجی باور، چنین پیوند عاطفی عمیقی وجود ندارد.

یکی از بزرگ ترین آفت های مهدویت، ظهور مدعیان دروغین منجی گری بوده و هست که با ادعاهای کاذب خود عده ای را گرد خود جمع می کنند. فکر می کنید چه ابزاری برای شناساندن منجیان دروغین وجود دارد و چگونه می توان حق را از باطل تمیز داد؟ 
به نظر من هم، منجیان دروغین از بزرگ ترین آفت های مهدویت هستند که در وهله اول سودجویی های شخصی را مد نظر دارند و در وهله دوم می خواهند اندیشه مهدویت را گمراه کنند. همه افراد جامعه تحصیلکرده نیستند و در زمینه علوم اسلامی مطالعه نداشته اند؛ بنابراین نباید توقع داشت که همه چیز را اصولی و از منظر دینی بررسی نمایند و شناخت کاملی پیدا کنند. این عرصه، عرصه حضور اندیشمندان مهدوی است تا چراغ راه مردم برای رسیدن به خانه حقیقت باشند.


اما اگر شما می خواهید قوی ترین ابزار را برای جلوگیری از این انحراف معرفی کنم، از اهمیت رسانه های جمعی مانند شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای برای شما خواهم گفت. برای نمونه، در هندوستان اصلا آگاهی رسانی قوی در این زمینه وجود ندارد و بیشتر مردم در بی خبری هستند.

حتی کسانی که به امام مهدی(عج) ایمان دارند هم امام را به خوبی نمی شناسند و حال آن که بسیاری از اطلاعات پیش پا افتاده و حتی دروغ به وسیله هنرمندان تلویزیونی و سینمایی برای مردم معرفی شده اند و بیشتر مردم از آن ها آگاهند. 

نقش هنرمندان رسانه ای بسیار قوی است. امروزه فعالیت در مسیر هنر رسانه ای، گونه ای مطالعه برای به دست آوردن شناخت همه جانبه از امام و عصر ظهور و گونه ای تبلیغ حقیقت برای تشخیص حق از باطل است تا فریب مدعیان دروغین را نخوریم. 

تأکید شما بر هنر و هنرمند باعث می شود از شما بخواهم درباره کارکرد های هنر به عنوان ابزار ترویج مهدویت بپرسم و بخواهم در این باره توضیح دهید.
من در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت حضور داشتم. انتخاب موضوع هنر برای این همایش، اندیشه بسیار درست و بجایی بود که نشان می داد مهدی پژوهان مسلمان ایرانی نیز به اهمیت هنر و کار هنرمند در این عرصه واقف هستند و مثل همیشه پیشگام این جریان مهم اند. همان طور که گفتم، بهترین وسیله برای گسترش باورهای مهدوی، رسانه است و بهترین مبلغان این اعتقاد در عصر حاضر، هنرمندان رسانه ای هستند.
برای نمونه، در کشور من بسیاری از آموزه های مهدویت و تشیع به زبان هندی وجود ندارد و ترجمه این باور ها نیز نیازمند سال ها کار و تلاش است، اما پیاده کردن این باور ها در قالب هنر، هم همه انسان ها با هر زبان و فرهنگی را مخاطب خویش می کند و هم بستری مناسب برای فعالیت علمی اندیشمندان را فراهم می سازد تا با فرصت پدید آمده، معارف دینی اصیل را برای مردم بازگو کنند. 

البته باید توجه داشت که از سویی هنرمندان نیازمند کسب آگاهی های لازم و انگیزه هستند تا برای فعالیت در این عرصه، رغبت نشان دهند و از سوی دیگر، فعالیت در تمام گونه ها و ژانر های هنری یک امر ضروری است تا بیشترین مخاطب را داشته باشیم.

در بخشی از سخنانتان از مشکلات عصر حاضر سخن گفتید و مهدی باوری را تنها علاج آن معرفی کردید، در این باره کمی توضیح دهید. 
برخی گمان می کنند که فرگیر شدن ظلم، از لازمه های ظهور امام زمان(عج) است، ولی من این طور فکر نمی کنم که این مشکلات، لازمه ظهور باشند. اگر این طور فکر کنیم باید به مشکلات دامن بزنیم و گناه ها را بیشتر کنیم تا زمان ظهور نزدیک تر شود؛ همان طور که برخی افراد به اشتباه این طور فکر می کنند.


فکر می کنم مشکلات و گناهان عصر حاضر، شرایطی است که خواه ناخواه و به اقتضای یک سری تحولات تاریخی با آن ها مواجهیم. این مشکلات را ما خودمان به وجود آورده ایم و امام مهدی ظهور خواهند کرد که عدل و صلح را جایگزین این شرایط کنند. این مشکلات، شرایط پیش از ظهور هستند ولی لازمه ظهور نه. 

وظیفه منتظران در عصر پیش از ظهور چیست؟
طوبی شبیر: باید برای ظهورش دعا کنیم و از طرفی خودمان را آماده نماییم. خودسازی در عصر غیبت، بهترین کاری است که می توانیم بکنیم و البته برای رفع مشکلاتی که خودمان به وجود آورده ایم هم باید تلاش کنیم. 
و آخرین سخنتان؟ 
در هندوستان بازتاب بسیار کمی از اخبار ایران هست و هر چه به گوش ما می رسد از فیلتر حب و بغض رسانه ای می گذرد. در کشور ما، ایران به شکل یک کشور عصبانی و سختگیر نشان داده می شود، در حالی که از روزی که به ایران آمده ام هر روز بیشتر از قبل به نادرست بودن این اخبار اطمینان پیدا کرده ام و چیزهایی که دیده ام که کاملا متفاوت بوده است.
وقتی به ایران آمده دریافتم که چرا در روایات، بسیاری از یاران امام مهدی(عج) را ایرانی دانسته اند. ایران کشور امام زمان(عج) است، قدر آن را بدانید. 

انتهای پیام/ن/14