داخلی     گفتگو     بین الملل
پژوهشگر و مستبصر سریلانکایی:
منجی گرایی در سریلانکا به صور مختلف نمایان می شود
  یک پژوهشگر و تازه شیعی سریلانکایی معتقد است در سریلانکا تمام ادیان حتی هندوها هم به منجی اعتقاد دارند، اما این اعتقاد ها به صورت های مختلف نمایان می شود.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۲۶
کد مطلب : 55437
منجی گرایی در سریلانکا به صور مختلف نمایان می شود
 محمد عزام پژوهشگرا اسلامی سریلانکا که ۴ و نیم سال است به مذهب تشیع مشرف شده و الان به عنوان روحانی شیعی در سریلانکا فعالیت می کند، در گفتگو با خبرنگار بخش اندیشه آینده روشن، گفت: سریلانکا کشوری است با نزدیک به ۲۰ میلیون نفر جمعیت که در میان مردم این کشور هندو ها مسیحیان و مسلمانان زندگی می کنند؛ نزدیک به ۷۰ درصد جمعیت این کشور بودایی و ۷ درصد مسلمان و مابقی از سایر ادیان هستند، از میان مسلمانان هم حدود ۲ هزار شیعه و بیشتر افراد هم شافعی هستند. 

وی افزود: رابطه اقوام سریلانکایی با هم دوستانه و خوب است، بجز یک سری از افراد که تعصب خاصی دارند و از ادیان دیگر را در بین خود قرار نمی دهند، در تمام مذاهب اعتقاد به منجی وجود دارد ولی در موضوع آن با هم مشکل دارند و عقاید مختلفی در این موضوع با هم دارند. 

وی در این ادامه در ارتباط با فعالیت های اسلامی در این کشور کفت: آنجا روحانی داریم و روحانیون نیز سخنرانی هایی انجام می دهند، در این کشور تبلیغ آزاد است و زمان های خاصی هم برای تبلیغ وجود دارد، در محرم سه روز و در طول سال هم بریا تبلیغ ۴ ماه روحانیون سریلانکایی به تبلیغ می روند. 

عزام در ادامه گفت: مدارس دولتی اسلامی بر آموزش مبانی اسلامی از ابتدایی تا دانشگاه در سریلانکا فعالیت می کنند و مسلمانان می توانند در این دانشگاه ها درس بخوانند، البته عنوان دانشگاه ها دانشگاه های اهل سنت است اما برای شیعیان هم دوره های خاصی در این کشور و این دانشگاه ها برگزار می شود. 

دانش آموخته مدرسه امام خمینی(ره) قم در ادامه در ارتباط با تشرف به اسلام گفت: در سریلانکا تشرف به اسلام وجود دارد و برخی به این دین مشرف می شوند، همانند خود من که به دین اسلام مشرف شدم و الان مسلمان و شیعه هستم، اما این موضوع بسیار کم است، تشرف به اسلام در این دین بسیار کم است و شاید بتوان گفت دلیل این امر هم تعصبی است که سریلانکایی ها نسبت به دین خود دارند. 

وی افزود: در سریلانکا جشن های زیادی در مناسبت های مختلف اسلامی توسط مسلمانان برگزار می شود و این جشنها شباهت های بسیاری با جشن های ایران دارد، اما عزاداری های ما با ایران متفاوت است، آن هم به دلیل اقلیت بودن و اینکه ما نمیخواهیم در سریلانکا اسلام دین خشونت معرفی شود فقط به صورت نوحه و گریه عزاداری می کنیم. 

انتهای پیام/ب/11