داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
دبیر علمی همایش بین‌المللی دکترین مهدویت:
کارکرد اجتماعی اندیشه مهدویت در جامعه اهل سنت، چشم‌انداز نظام‌های اسلامی
  حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی با بیان این‌که همایش سال آینده دکترین بین‌المللی مهدویت، ارائه‌دهنده مقالات بزرگان و پژوهشگران اهل سنت در عرصه مهدویت است، خاطرنشان کرد: اگر کارکردهای اجتماعی این اندیشه مطرح بشود، می‌تواند افق و چشم‌اندازی نه فقط برای شیعه که برای نظام‌های اسلامی باشد.
گزارشگر : سید مجتبی رفیعی اردکانی
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب : 66967
کارکرد اجتماعی اندیشه مهدویت در جامعه اهل سنت، چشم‌انداز نظام‌های اسلامی
به گزارش روابط عمومی مؤسسه آینده روشن(پژوهشکده مهدویت) مسؤولان و اعضای هیأت‌علمی مؤسسه آینده روشن با حضور در دانشگاه باقرالعلوم با مسؤولان این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی در ابتدای این دیدار درباره همایش بین‌المللی دکترین مهدویت و فعالیت‌های علمی مؤسسه آینده روشن از جمله مجلات علمی‌-پژوهشی، علمی-ترویجی و علمی-تخصصی گزارشی ارائه کرد.

وی به موضوع سال آینده همایش بین‌المللی دکترین مهدویت یعنی «مهدویت، محور مشترک مذاهب اسلامی» اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: می‌خواهیم با ارتباط با بزرگان و اندیشمندان و پژوهشگرانِ‌ کشورهای مسلمان و مراکز علمی و دانشگاهی‌شان، از فرق‌ مختلف اهل سنت، درباره مهدویت برای همایش سال آینده مقاله ارائه کنیم.

دبیر علمی همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با تأکید بر این‌که برادران اهل سنت با نوشتن مقاله در زمینه مهدویت، درباره کارکردهای اجتماعی این اندیشه دغدغه‌مند می‌شوند، اظهار داشت: به اعتقاد من بزرگان و اندیشمندان اهل سنت به کارکردهای اجتماعی این اندیشه واقفند، ولی دولتمردانشان سعی می‌کنند این اندیشه را بپوشانند.

وی افزود: اگر کارکردهای اجتماعی این اندیشه مطرح بشود، می‌تواند افق و چشم‌اندازی نه فقط برای شیعه که برای نظام‌های اسلامی باشد؛ وقتی این اندیشه، افق و چشم‌اندز شد، برای آن راهبرد طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی با اشاره به کارکردهای زیاد اندیشه مهدویت، تصریح کرد: اگر چنین اندیشه‌ای در اهل سنت مطرح بشود، در مجامع اسلامی اقدامات بسیار خوبی انجام خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مریجی، ریاست محترم دانشگاه باقرالعلوم در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از مسؤولان مؤسسه آینده روشن به‌خاطر اهتمام به مسأله مهم و راهبردیِ مهدویت، گفت: دانشگاه باقرالعلوم در این بسیج علمی، تمام توان خودش را به عنوان یکی از وظایف اصلی به کار خواهد گرفت.

وی با بیان این‌که دانشگاه باقرالعلوم یکی از مجموعه‌های حوزه علمیه است و حوزه هم متعلق به امام زمان است، خاطرنشان کرد: این‌گونه فعالیت‌های علمی از وظایف ماست و از مؤسسه آینده روشن ‌به‌خاطر این‌که این فضا را فراهم کرده است، بسیار سپاسگزاریم.