نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

رییس مرکز پژوهش های صدا و سیما:

هنر متعالی، تجلی فاعلیت ولی الله در درون هنرمند است

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۴

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

دکتر صادقی با بیان اینکه هنر، تجلی فاعلیت شخص هنرمند است، اظهار داشت: اگر فرد خود را در مجرای ولی الله اعظم قرار دهد، هنر او هم هنر متعالی می شود.

به گزارش آینده روشن، حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی، در دومین روز همایش بین المللی دکترین مهدویت که صبح امروز، ۱۶ تیرماه برگزار شد، مقاله خود را با عنوان «مولفه های هنر زمینه ساز» ارائه کرد که در آن به ویژگی های هنر ارزشی اشاره کرد.

وی دراین نشست اظهار کرد: زیبایی، آفرینش گری و بدیع بودن سه ویژگی یک اثر هنری است. هنری که در ورطه تکرار بیفتد، از ارزش هنری آن بسیار کاسته می شود. خواجه نصیرالدین طوسی درباره هنر می گوید که هرقدر اثر هنری خیال انگیزتر باشد، زیباتر است.

وی ادامه داد: هنر از عالم خیال انسان پدید می آید که خود عالم خیال، واسطه بین دو قوه عقل و احساس است. قوه خیال در انسان دو وظیفه دارد که یکی از آنها نمربوط به حفظ صور مختلف است و دیگری ترکیب این صور و خلق یک صورت جدید توسط این قوه است.

حجت الاسلام صادقی خاطرنشان کرد: هنر مانند آیینه ای در درون انسان است که انعکاس حقیقت در درونشخص میفتد و این شخص هنرمند است که بر اساس میزان پاکی نفس و درون خویش، این انعکاس را در قالب هنر بریزد. اگر درون شخص درون پاک باشد این نور را که از جنس حقیقت است کامل انعکاس می دهد اما
اگر درون فرد ناپاک باشد بر طبق همین آلودگی ها نور حقیقی را تغییر می دهد و طبق امیال خود منعکس می کند.

وی اضافه کرد: از جمله فواید هنر این است که روح انسان را لطیف میکند و روح شخصی که یا خود هنرمند است یا از آثار هنری لذت میبرد، دارای لطافت می شود که زمینه پذیرش خوبی ها را در درون فرد فراهم می کند و به تدریج با این شیوه اجتماع پاک نیز حاصل می شود.

وی بیان کرد: هنر تجلی فاعلیت شخص هنرمند است و اگر فرد خود را در مجرای ولی الله اعظم قرار دهد، هنر او هم هنر متعالی می شود و به تمامی هر آنچه را که در آیینه وجود وی انعکاس می باید در قالب هنری می ریزد. از دیگر شیوه های ایجاد هنر زمینه ساز این است که اگر شخص اخلاق گرا باشد، آثار مطلوب نیز از وی صادر می شود.

حجت الاسلام صادقی عنوان کرد: در غرب خیلی این نظر رایج است که هنر باید از قید اخلاق رها باشد ولی این جمله صحیح نیست زیرا انسان نمی تواند به صورت مطلق از عقاید اخلاقی رها باشد و بالاخره به برخی از اصول اخلاقی پایبند است.
گفتنی است که هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها»، روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور مسوولان کشوری، اندیشمندان ایرانی و خارجی از ۱۸ کشور جهان برگزار می شود.

انتهای پیام /