داخلی     خبر     انديشه
آیت الله جوادی آملی :
نشانه واقعی انتظار عقلانیت است
هنرمند واسطه بین عقلانیت و جمال محسوس است
  استاد و مفسر بزرگ حوزه دفاع عالمانه و متقن از اعتقادات شیعه را یک رسالت بزرگ برای محققان و پژوهشگران شیعی در مقابل تفکرات انحرافی یا معاندانه دانست و گفت: برای انجام این وظیفه بزرگ باید با پشتوانه عظیم علمی و فکری به میدان آمد همان طور که بزرگانی چون مرحوم علامه طباطبایی با تمام قوا به میدان می آمدند.
عکاس :
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : 53997
آیت الله عبدالله جوادی آملی
آیت الله عبدالله جوادی آملی

به گزارش آینده روشن، مسوولان، اعضای هیات علمی و پژوهشگران موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) و دبیرخانه همایش بین المللی دکترین مهدویت ظهر روز شنبه و در آستانه هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با آیت الله جوادی آملی در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء دیدار کردند.

آیت الله عبدالله جوادی آملی در این دیدار با اشاره به اهمیت میزان فهم انسان در درک مطالب عقلی تجسم یافته به توضیح مسئله دسته بندی علم به دینی و غیر دینی پرداخت و گفت: براساس جهان بینی الهی و بر خلاف جهان بینی الحادی، علم غیر دینی معنا ندارد. در جریان فلسفه الهی که اثبات وجود خداست آنچه در جهان موجود است خدا، اسماء او، اوصاف او و آثار اوست و هر رشته از رشته های علمی یا در زمینه اثبات وجود خدا و یا شناخت او از طریق شناخت مخلوقات و پدیده های اوست.

وی همچنین با تشریح اینکه هنر فعل است و علم نیست به تفاوت های مفهومی هنر و زیبایی اشاره کرد و گفت: هنرمند بر اساس تفکر و اعتقاد خود ممکن است هنر را در خدمت دین قرار دهد و یا به ارائه هنر غیر دینی بپردازد. هنرمندی که دغدغه دین ندارد هنرش هرگز دینی نخواهد بود حتی اگر در مورد دین کار هنری انجام دهد.

این مفسر قرآن کریم خوب حرف زدن و حرف خوب زدن را مصداق تعریف هنر دینی دانست و افزود : اگر این دو فضیلت در کنار هم باشد هنر واقعی که بیان خوبی هاست مصداق پیدا می کند و بیان هنرمندانه از این مفهوم سرچشمه می گیرد.

وی حسن الورود و حسن الخروج بودن را در ارائه یک مطلب به عنوان شاخصی در بیان هنرمندانه ذکر کرد و گفت: جمع کار علمی و هنری همان جمع فضیلتین است . یعنی ارائه مطالب اعتقادی و دینی با بیانی زیبا و دلنشین و هنرمندانه همان معنای خوب حرف زدن و حرف خوب زدن است.

آیت الله جوادی آملی موفقیت یک پژوهشکده را در ارائه مطالب مفید در قالب و بیان خوب دانست و افزود: همواره دلال نویسنده با محقق واقعی تفاوت دارد. محقق به ارائه اندیشه ها و حرف های نو و نگفته می پردازد و دلال نویسنده همچون یک نقال ارواح، فقط حرف های تکراری

هنرمندی که دغدغه دین ندارد هنرش هرگز دینی نخواهد بود حتی اگر در مورد دین کار هنری انجام دهد.
را دوباره بازگو می کند.

وی وظیفه موسساتی چون آینده روشن را بسیار سنگین عنوان کرد و گفت: همان طور که خداوند در قرآن فرموده است : (انّ الله سبحانه تعالي يحبّ معالي الامور و اشرافها و يكره سفسافها ). اشاره به همین مطلب دارد که خدا همت بلند ، فکربلند و حرف نو را دوست دارد و حرف پست را دوست ندارد و تفسیر آن همان است که امیرالمومنین (ع) فرمودند : ((هیچگاه لماظه خوار ( مانده غذای لای دندان ) نباشید)) . انسان باید آزاده باشد. ما نباید از جهل مردم سوء استفاده کنیم. مطالب تکراری را به جای مطالب نو مطرح نکنیم.

این محقق و مفسر بزرگ حوزه با تاکید بر پیاده کردن هنر بر مدار علم، هنر دینی را دارای سه ضلع بر شمرد و گفت : ضلع اول آن عقلانیت برهانی است که در آیات و روایات ما نیز بیان شده است. هنرمند این عقلانیت را که از عالم بالا گرفته است در کارگاه خیال خود نگه داشته و به آن صورت و معنا می دهد. وقتی زیبا و جلوه گر شد به مرحله بیان هنری می رساند. در واقع ضلع اول عقلانیت است، ضلع دوم صورت یافتن خیال است و ضلع سوم خروجی کار یعنی جمال محسوس و دلپذیر است.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه کار هنری سفارشی نیست و هنرمند واسطه بین عقلانیت و جمال محسوس است. هنر صورت و معنا دادن به خیال را یک ودیعه الهی و آسمانی توصیف کرد و گفت: اگر چنین شود اثری فوق العاده در کار هنرمند دارد که آثار و برکات زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

وی نشانه واقعی انتظار را عقلانیت عنوان کرد و افزود : شناخت امامت یک ضرورت است و تجلی همان عقلانیت است و اگر ما بتوانیم در فهم و درک بیشتر مسئله عرضه اعمال توجه کنیم اثر انذار فراوان برای خود ما دارد بخصوص آنهایی که در لباس روحانیت و به عنوان خواص جامعه مشغول فعالیت هستند باید خود را هر لحظه در پیشگاه و محضر حضرت حجت (عج) ببینند و درک این حالت باعث سلامت فکر و عمل ما و دوری از انحراف و اشتباه در این مسیر می شود . هرکس که معتقد به وجود امام زمان (عج) باشد مسئله عرضه اعمال ما به محضر آن حضرت به واقع بدنش را می لرزاند و اثر فراوانی در تزکیه روحی شخص و جامعه دارد.

آیت الله جوادی آملی با توضیح و قرائت بخشی از کتاب تذکره الاولیاء اثر علامه طباطبایی (ره) دفاع عالمانه و متقن از اعتقادات شیعه را یک
کار هنری سفارشی نیست و هنرمند واسطه بین عقلانیت و جمال محسوس است
رسالت بزرگ برای محققان و پژوهشگران شیعی در مقابل تفکرات انحرافی یا معاندانه دانست و خاطر نشان کرد: برای انجام این وظیفه بزرگ باید با پشتوانه عظیم علمی و فکری به میدان آمد همان طور که بزرگانی چون مرحوم علامه طباطبایی با تمام قوا به میدان می آمدند . امیرالمومنین (ع) در جنگ جمل هنگامی که می خواستند پرچم را به ابن حنفیه بدهند به او فرمودند : (( درست است که تو با یک سرباز روبرو هستی اما خوب نگاه کن که دشمن تا کجا صف کشیده است .)) در حقیقت حضرت عمق فتنه را برای او ترسیم کردند.

وی با نقل جملاتی از آیت الله بهجت (ره) امام زمان (عج) را آگاه از هر عمل و کار ما دانست و گفت: ایشان می فرمودند : اینقدر منتظر نباشید که حضرت را ببینید تلاش کنید تا حضرت شما را ببیند.

وی با بیان اینکه موضوعات گوناگون هنری را می توان در قالب نمایش تصویری با بیانی هنرمندانه به جامعه عرضه کرد گفت: زبان تصویر، توانایی تبدیل یک معقول به محسوس را دارد اما توسط یک هنرمند ونه بازیگر.

هنرمند متدین و دین مدار بر اساس باورها و اعتقادات خود عمل می کند و هنر خود را فقط در مسیر تجلی و تجسم دین به کار می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین پورسید آقایی مسئول موسسه آینده روشن در ابتدای این دیدار ضمن عرض تشکر از اختصاص فرصتی جهت دیدار و بهره بردن از رهنمودهای آیت الله جوادی آملی با بیان روند تشکیل موسسه آینده روشن توسط علما و صاحب نظران حوزوی و دینی برجسته ، به همایش بین المللی دکترین مهدویت به عنوان تنها همایش تخصصی در این موضوع اشاره کرد و گفت : انتشار کتابهای متعدد در موضوعات مرتبط با امام زمان (عج) ، فعالیت خبرگزاری آینده روشن به عنوان خبرگزاری تخصصی مهدویت ، انتشار خبرنامه ها ، ویژه نامه ها ، مقالات همایش ها و مکتوبات متعدد و نشریات علمی و آموزشی ویژه کودکان ، نوجوانان ، جوانان و نشریات تخصصی پژوهشی در موضوع مهدویت و انتشار نشریات تخصصی به زبان های انگلیسی و عربی از اقدامات علمی و پژوهشی موسسه آینده روشن می باشد.وی با اشاره به استفاده از طلاب و پژوهشگران فرهیخته و برگزیده در ترکیب بخش های گوناگون موسسه که اغلب دارای مدارج علمی حوزوی و دانشگاهی بالایی هستند گفت : برخی
هرکس که معتقد به وجود امام زمان (عج) باشد مسئله عرضه اعمال ما به محضر آن حضرت به واقع بدنش را می لرزاند و اثر فراوانی در تزکیه روحی شخص و جامعه دارد.
از آثار منتشر شده توسط مسئولان و محققان موسسه به عنوان کتابهای برتر حوزه و مقالات برگزیده سال انتخاب شدند و به عنوان نمونه کتاب پرسش و پاسخ های مهدوی که به همت پژوهشگران موسسه آینده روشن به چاپ رسید از پرفروش ترین کتابهای مهدوی نمایشگاه بین المللی کتاب امسال بوده است .


حجت الاسلام پور سیدآقایی با اشاره به برگزاری همایش بین المللی دکترین مهدویت به عنوان یک همایش علمی و معنوی تاثیرگذار در سطح جهانی گفت : ما هر ساله شاهد استقبال و گرایش چهره هایی از محققان و میهمانان همایش به سمت موعود حقیقی جهان هستیم و در مواردی جاذبه و عظمت موعود جهان ،امام عصر(عج) بسیاری را به تامل بیشتر و تحقیق دوباره درباره موعودهای ادیان دیگر در مقایسه با منجی وعده داده شده تشیع هدایت کرده است .

وی همچنین برگزاری نشست ویژه بیداری اسلامی را به عنوان برنامه جنبی همایش امسال عنوان کرد و گفت: مسئله خیزش اسلامی مردم منطقه بسیار مهم و در ابعاد گوناگون قابل طرح و بررسی است.

حجت الاسلام پورسید آقایی با بیان اینکه حوزه باید پاسخگوی نیازهای دینی جامعه باشد موسسه آینده روشن را وابسته به جریان بالنده مرجعیت دینی دانست و تاکید کرد: موسسه ما به هیچ جریان و گروهی وابسته نیست و ادعاهای برخی افراد و جریان ها کذب محض است و ما خود را تحت لوای حوزه علمیه و مرجعیت عظیم الشان شیعه می دانیم.

وی همچنین با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت این خواست رهبری را همان شکل گیری جامعه منتظر توصیف کرد و تاکید کرد: نگاه راهبردی به آموزه مهدویت یک نگاه جدی و تاثیر گذار فکری است و انسان منتظر واقعی در این مسیر گام بر می دارد.

هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور اندیشمندان ایرانی و خارجی و مسوولان کشوری برگزار می شود.

علاقه مندان تا یکم خرداد ماه امسال فرصت دارند، مقاله های خود را به دبیرخانه این همایش به نشانی قم، خیابان شهدا، کوچه ۲۵، پلاک ۲۷، ساختمان شماره ۲ موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) ارسال کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر در قم می توانند با تلفن ۷۸۳۳۷۱۴ با پیش شماره ۰۲۵۱ تماس بگیرند. نشانی اینترنتی این همایش www.mahdaviat-conference.com و نشانی اینترنتی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) www.intizar.ir است. 

انتهای پیام/ن/1