داخلی     نمايه    
فضل‌الله طباطبايي ندوشن، شاعری مهدوی
  ندوشن شاعر امام زمان(عج) است، در تمام شعرهاي وي‌ مي‌توان حضور آن عزيز سفر كرده را حس كرد.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : 26186
کتاب «همسایه با سکوت»
کتاب «همسایه با سکوت»
از آثار این شاعر می توان به کتاب «همسایه با سکوت» اشاره کرد.

به گزارش آینده روشن، به نقل از تارنمای (سایت) انتشارات سوره مهر؛ این کتاب، مجموعه غزل «فضل‌الله طباطبايي ندوشن» است كه در قالب كهن و با محتواي اجتماعي، مذهبي در 49 صفحه گرد آورده شده است. 

زبان ندوشن كهن است و داراي پشتوانه‌اي غناي زبان و ادبيات فارسي كه به شعرهاي وي قوت بالايي بخشيده است. باستانگرايي، تصاوير فراتاريخي و فرا زماني، بازي با الفاظ و شگردهاي ادبي ويژگي خاصي به شعرهاي او داده است. 

ندوشن با شناختي كه از ادبيات كهن فارسي دارد توانسته در غنامندي شعر خود خوب بهره‌گيري كند. تركيب هاي بكر و بديع استفاده از تصاوير ناب و دريافت لحظة خيال، بهره‌گيري از مجازهاي شاعرانه و استعاره‌هاي ادبي دست وي را در سرايش شعر باز گذاشته و به توانمندي هاي وي افزوده است. 

ندوشن محتواگر است، اما اين امتياز وي را از فرم و ساختار غزل غافل نكرده است. وي هم در قالب و هم در محتوا موفق عمل كرده است. به نمونه شعر وي كه در آن فرم و محتوا به كليت شعر و زيبايي اندام‌واره آن كمك نموده است، توجه كنيم:
 
«زمين آبستن فريادهاي در گلو مانده وراي كهكشان ها چشم ها در جستجو مانده گذشت قرن ها بلعيد در خود نوح و طوفان را ولي طوفنان ترين تقدير عالم پيش رو مانده
ـ‌ و مي‌آيد ابر مردي كه اسرار مگو دارد امين وحي هم از درك ادراكش فرو مانده
ـ به پيش قامتش خم گشته ايوب شكيبايي كه مي‌نوشد خدا را داغ هاي در سبو مانده سرانجام آن سوار آسماني مي‌رسد، اما
ـ غبار پاي او در كوچه‌هاي روبه‌رو مانده.» 

ندوشن شاعري متعهد است و متعهدانه شعر مي‌گويد و در هر كجا احساس كند كژي يا كژي‌گرايي وجود دارد، با زبان رساي شعر به بازگويي آن مي‌پردازد و هوشدار شاعرانه مي‌دهد. 

«در زمهرير تحسر، همت فقط چاره‌ساز است
در راه وامانده بسيار، نازك‌خيالان خسته
يك جاده در پييش دارم اينك غروب است و غربت
دنياي از شرمساري بر شانه‌هايم نشسته.» 

ندوشن شاعر امام زمان(عج) است، در تمام شعرهاي وي‌ مي‌توان حضور آن عزيز سفر كرده را حس كرد. غزل زيباي وي را كه تقديم به منجي عالم بشريت شده زمزمه مي‌كنيم:
 
برگ ريز است و خيابان دود را در كام دارد
آسمان بر شانه‌هايش شولاي نيلي فام دارد
زورق دل را به درياي تخيل مي‌سپارم
در خياباني كه تنها نام او را نام دارد
صبح مي‌بينيم كه مي‌آيد و سمت بي‌نهايت گردش خورشيد چشمش از خدا الهام دارد و ... .

کتاب «همسایه با سکوت» برای نخستین بار در شمارگان یک هزار و 100 نسخه به قیمت پنج هزار ریال توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

نشانی فروشگاه مرکزی این انتشارات تهران، خیابان انقلاب، ابتدای خیابان 16 آذر و تلفن آن در تهران 66418822 و نشانی اینترنتی انتشارات سوره مهر www.iricap.com است.