داخلی     گفتگو     انديشه
عضو مجلس خبرگان رهبری:
توسعه نگاه راهبردی مهدویت در میان هنرمندان اسلامی ضروری است
دکترین مهدویت یک تلاش سازنده و یک حرکت امیدآفرین است
  آیت الله سید محمود علوی کشف رابطه تبلیغ دین با هنر و تأثیر هنر و کارآیی آن در تبلیغ دینی را منوط به تعریف و فهم هنر دینی یا به عبارت دیگر هنر اسلامی دانست و افزود : هنر نيرويى است ارزشمند كه مى توان آن را به استخدام انديشه ها و اهداف عالى انسانى و نشر معارف اسلامى و گسترش عدالت اجتماعى در آورد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۳۷
کد مطلب : 55148
توسعه نگاه راهبردی مهدویت در میان هنرمندان اسلامی ضروری است

آیت الله دکتر سید محمود علوی در مصاحبه با آینده روشن با اشاره به وجود نشانه های پر رنگ و ظاهری دلبستگی ها و ارادت ها به امام عصر (عج) در میان مردم این مقدار از محبت را کافی ندانست و گفت : رویکرد علمی به مهدویت ضرورت فکری تشیع است و زمینه ساز جهش های عظیم فکری در دنیای اسلام خواهد بود.

وی برگزاری همایش بین المللی دکترین مهدویت را یک تلاش سازنده و یک حرکت امیدآفرین دانست و گفت:برگزاری این همایش بدون شک در تبیین و تعمیق آموزه مهدویت تاثیر بسزایی داشته است و امید است این همایش در ابعاد وسیعتر مکانی و محتوایی ادمه یابد .

وی انتخاب محورهای تخصصی و کارشناسی شده در هر دوره از همایش دکترین مهدویت را نشانه ای بر بررسی این موضوع عمیق اسلامی در ابعاد مختلف عنوان کرد و افزود : موضوع همایش امسال بدون شک مرهون نگاه نوگرایانه و بسیط و جامع ایشان به مقوله هنر بوده است .

آیت الله علوی پرداختن به مقوله هنر را مستلزم توجه به نکات ظریف آن دانست و گفت: پرداخت به این مسئله صرفا علمی و پژوهشی نیست بلکه هنر تاثیر گذار آن هنری است که بتواند با روح و روان آدمی ارتباط برقرار کند و اگر این هنر در خدمت دین و انتقال پیام دین قرار بگیرد به ابعاد متنوعی از آن باید توجه شود. در واقع صرف آگاهی از ابعاد یک مسئله باعث حرکت و تلاش همراه با انگیزه درونی نمی شود بلکه آن عاطفه و حسی که بر مبنای آگاهی و شناخت شکل گرفته است حرکت مستمر و متکی بر بصیرت را شکل می دهد.

وی همایش بین المللی دکترین مهدویت را در حوزه آگاهی بخشی و زمینه سازی شناخت

ارائه تعریف درست در خصوص ماهیت و مصادیق هنر بر طبق اندیشه های اسلامی و شیعی باید بر اساس تحلیل درست از زوایا و مواضع برخورد اهل بیت (ع) در شرایط گوناگون با این مسئله باشد.
پیرامون موضوعات مهدوی موفق عنوان کرد و افزود: در حوزه استفاده از دستاوردهای همایش و حرکت بخشی به جریان علمی مهدویت در سطوح مختلف دانشگاهی و پژوهشی باید اقدامات موثرتری با همکاری نهادهای مختلف صورت پذیرد.

آیت الله علوی با اشاره به تاثیر بی نظیر هنر در دنیای امروز پرداخت هنری به مسئله مهدویت در قالب ها ی گوناگون رسانه ای و هنری را نیازی ضروری برشمرد و گفت: متأسفانه برخلاف آن‌که تولیدات سینمای ایران، در حیطة مضمون انتظار، اندک و انگشت‌شمار است، در سینمای هالیوود، وضعیت، کاملاً بر عکس است و ما با انبوهی از آثار، برخورد می‌­کنیم که جملگی به سوژة آخر الزمان و ناجی جهانی پرداخته اند.

وی تلاش هنری غرب در ارائه تصویر مطلوب خود از پایان دنیا و نشان دادن پیروزی نیروی خیر مبتنی برتعاریف و نشانه های غربی را بسیار گسترده و برنامه ریزی شده خواند و افزود : نحوه پردازش به مقوله مهدویت در قالب آثار تصویری و نمایشی نیازمند بررسی ظرفیت های تاریخی و فرهنگی تشیع و توسعه و تبیین نگاه راهبردی مهدویت در میان هنرمندان اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تبیین نگاه دین به مسئله هنر را موضوعی زیر بنایی دانست و گفت : یکی از بهترین نمونه های نگرش جامع و زیرساختی به چنین موضوعاتی در بحث خارج اصول مقام معظم رهبری پیرامون موسیقی مشاهده می شود. ما در بررسی تاریخی به کارگیری هنر در قالب های گوناگون در میان حکام و جوامع اسلامی شاهد استفاده نادرست و خارج از شرع مقدس اسلام توسط برخی حکومت های فاسد هستیم و در مقابل این بهره گیری نادرست ،برخورد قاطعانه اهل بیت (ع) با مصادیق بهره گیری قساد آلود و هرزه گرانه حکام که در نتیجه استفاده از هنر غیر دینی اتفاق می افتاد تاثیرات عمیقی را بر نوع نگرش تاریخی در موضوع هنر برجای گذاشته است، در صورتی که ارائه تعریف درست در خصوص ماهیت و مصادیق هنر بر طبق اندیشه های اسلامی و شیعی باید بر اساس
میان دو مقوله دین و هنر بیگانگی وجود ندارد اما به دلیل سوء استفاده های برخی از هنرمندان از هنر در جهاتی خارج از اهداف دین در طول تاریخ جایگاه هنر فاخر و دینی کمرنگ شد.
تحلیل درست از زوایا و مواضع برخورد اهل بیت (ع) در شرایط گوناگون با این مسئله باشد.

وی برخوردهای گوناگون اهل بیت (ع) در خصوص مقوله های هنری را مرتبط با مصادیق آن دانست و افزود : سیره اهل بیت (ع )نشانگر توجه و استقبال آنان از ذات هنر بخصوص هنر شعر است . همانطور که شعر دینی نزد اهل بیت (ع) دارای جایگاه رفیعی بوده است.

آیت الله علوی زبان قرآن را زبان شیوای هنر توصیف کرد و گفت: استفاده از ظرافت های هنری در بیان ائمه اطهار بهترین مصداق بر نقش موثر هنر در ارائه مفاهیم عمیق دینی است. میان دو مقوله دین و هنر بیگانگی وجود ندارد اما به دلیل سوء استفاده های برخی از هنرمندان از هنر در جهاتی خارج از اهداف دین در طول تاریخ جایگاه هنر فاخر و دینی کمرنگ شد.

وی با بیان اینکه در تاریخ اسلام و ایران هنرهای نمایشی همچون تئاتر دارای قدمت بسیار زیادی است گفت: با توجه به وجود زمینه های مستعد در به انحراف کشیده شدن جریان هنر نمایشی توجه و دقت لازم در حوزه تربیت بازیگر دینی و مفاهیم ارائه شده در آن بسیار ضروری است.

عضو مجلس خبرگان رهبری کشف رابطه تبلیغ دین با هنر و تأثیر هنر و کارآیی آن در تبلیغ دینی را منوط به تعریف و فهم هنر دینی یا به عبارت دیگر هنر اسلامی دانست و افزود : هنر نيرويى است ارزشمند كه مى توان آن را به استخدام انديشه ها و اهداف عالى انسانى و نشر معارف اسلامى و گسترش عدالت اجتماعى در آورد.

وی هنرمند مطلوب را کسی دانست که توانايي در هماهنگ‌ كردن هنر با محتوا و غالب هنر و به اصطلاح همگام بودن سطح اين دو با يكديگر را داشته باشد و افزود : اسلام هيچ‌گاه با فيلم‌ها، چه سينمايي و چه مجموعه‌هاي تلويزيوني و امثال آن‌ها كه باعث آموزندگي و وسيله تبليغ و نشر ارزشهاي اخلاقي و آموزشهاي عمومي‌باشند مخالف نيست. تنها با هنرهايي مخالف است كه باعث ترويج فساد و بي‌بند و باري و وسيله تخريب خانواده و نابودي ارزشهاي انساني و اسلامي‌قرار گيرد.

انتهای پیا/ن/۱۴