داخلی     خبر     انديشه
در مدرسه خواهران حضرت فاطمه محدثه(س) اصفهان تبیین شد:
پنج راه تحمل اذیت و آزار دیگران
  نشست اخلاقی با موضوع «ارتباط با خود جهت تهذیب نفس» شناس» با حضور کارکنان و طلاب در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب : 70538
پنج راه تحمل اذیت و آزار دیگران
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیندده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه» از اصفهان، حجت الاسلام براتعلی حق شناس از اساتید حوزه، در نشست اخلاقی با موضوع «ارتباط با خود جهت تهذیب نفس» شناس» در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان، با استناد به حدیثی از امام صادق (ع) گفت: انسان باید برای تهذیب نفس اعمالی همچون خوف، جهد، ریاضت، طلب صدق، مهربانن و ... را انجام دهد.

وی با اشاره به پنج راهکار برای تحمل اذیت و آزار دیگران، افزود: به عنوان نمونه در اذیت همسایه اولین مرحله فرو بردن خشم است که خداوند در آیه ۱۳۴ آل عمران می فرماید: «الکاظمین الغیظ» .

حجت الاسلام حق شناس، دومین راهکار را عفو و گذشت بیان کرد و گفت: خداوند در قرآن می فرمایند «والعافین عن الناس» که همان فرو بردن خشم و عفو و گذشت از آزار دیگران است.

این استاد حوزه سومین مورد تحمل اذیت ها را احسان بیان کرد و ادامه داد: خداوند در ادامه همین آیه محسنین را مورد لطف خود قرار داده است؛ یعنی پاداش تحمل اذیت همسایه حب و دوست داشتن خداوند است.

وی در پایان، چهارمین و پنجمین راه را با استناد به آیه ۱۹۹ سوره اعراف كه می فرماید: « خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ»، تذکر و بازگو کردن عیب به فرد بیان کرد و گفت: در اين مرحله پس از عفو و احسان به فرد، او را به دست برداشتن از اذیت توصیه کند و در نهایت اگر این مراحل چهارگانه را انجام داد و تاثیری در او نداشت از آن فرد اعراض و دوري کند.