نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

استاد دانشگاه فلسفه لبنان در همایش بین المللی دکترین مهدویت؛

انقلاب های عربی از سنخ انقلاب اسلامی ایران است

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۱

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

دکتر حماده با تاکید بر ضرورت شناخت موتور محرک بیداری اسلامی، شباهت انقلاب های عربی با انقلاب ایران را خاطرنشان ساخت و جنبش ها را بدون رهبری حکیمانه آب در هاون کوبیدن دانست.

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، دکتر طراد حماده، وزیر پیشین حزب الله در دولت لبنان در دومین روز همایش بین المللی دکترین مهدویت با اشاره به آغاز بیداری اسلامی در آغاز هزاره سوم، گفت: باید دید رخ دادن این پدیده عظیم در این بازه زمانی خاص بنابر چه عواملی بوده است و چگونه می توانیم آن را به درستی درک کنیم.

وی با پرسش از موتور محرک انقلاب ها و خیزش های ملت های عربی و اسلامی، گفت: در طول تاریخ انسانی همواره یا افکار، حوادث و رخدادها را شکل داده اند و یا برعکس حوادث و رخدادها منجر به تولید افکار شده است و بارها دیده ایم که افکار و اندیشه ها به ظهور انقلاب ها انجامیده است.

حماده با پرسش از اصالت افکار یا حوادث در خصوص این پدیده، بررسی تعامل دیالکتیکی این دو عنصر را دارای اهمیت دانست و گفت: باید دید که اگر حوادث خاصی منجر به بیداری اسلامی شده است، کدام حادثه بوده است و اگر افکار است کدام افکار بوده است که منجر به این پدیده شده است.

وی با اشاره به شباهت های میان رژیم شاهنشاهی و نظام های عربی مستبد از یک سو و تشابه انقلاب اسلامی ایران و انقلاب های عربی از سوی دیگر، ضمن انتقاد از کسانی که شباهت میان این دو را نفی می کنند، گفت: انقلاب های عربی سه ویژگی خاص دارند که یکی ژئوپلتیک عربی، دوم غلبه فقه سنی و دیگری ویژگی پویایی و رو به جلو بودن این جنبش است.

این استاد فلسفه دانشگاه لبنان در همین راستا با اشاره به رخ دادن بیداری اسلامی در بازه جغرافیایی سیاسی عربی، رواج و غلبه فقه سنی در این مناطق را قابل توجه دانست و در خصوص بحرین نیز گفت: انقلاب و خیزش مردمی این منطقه با اینکه از سوی اکثریت شیعه رخ داده است اما نظام حاکم بر این کشور مبتنی بر فقه سنی است.

وی با اشاره به نمونه های مختلف حکومت اسلامی در مناطق و دوره های مختلف جغرافیایی و تاریخی، تجربه اسلامی ترکیه، مصر و جنبش اخوان المسلمین مصر را خاطرنشان ساخت و گفت: نمونه واقعی حکومت اسلام، نمونه ایرانی است که در جهان واقع به سیاست خارجی توانمند دست یافته و مشکلات خود را در زمینه های مختلف حکومتی رفع کرده یا به دنبال رفع آنهاست.

این پژوهشگر لبنانی حوزه سیاست و اندیشه در پایان با اشاره به نقش برجسته رهبری امام راحل (ره) در پیروزی و پایداری انقلاب اسلامی ایران، تاکید کرد: اگر رهبری حکیم و فرهیخته، هدایت انقلاب ها را بر عهده نداشته باشد، این تلاش ها آب در هاون کوبیدن خواهد بود. 

گفتنی است که هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «هنر زمینه ساز، راهبردها و راهکارها»، روزهای ۱۵ و ۱۶ تیر ماه امسال مصادف با ۱۵ و ۱۶ شعبان المعظم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در تهران با حضور مسوولان کشوری، اندیشمندان ایرانی و خارجی از ۱۸ کشور جهان در حال برگزاری است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی همایش بین المللی دکترین مهدویت www.mahdaviat-conference.com مراجعه کنند. نشانی دبیرخانه این همایش قم، خیابان شهدا، کوچه ۲۳، پلاک ۵، تلفن دبیرخانه در قم ۷۸۳۳۷۱۴ با پیش شماره ۰۲۵۱ است. این همایش از سوی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) به نشانی اینترنتی www.intizar.ir برگزار می شود.

انتهای پیام /