داخلی     گفتگو     انديشه
به ترويج فرهنگ مهدوی با استناد به قرآن، كمتر توجه می شود
  يك كارشناس معارف اسلامی، تبليغ و ترويج فرهنگ و انديشه مهدويت را با استناد به ريشه‌های قرآنی،ن كته اي معرفي كرد كه كمتر مورد توجه دانشمندان دينی است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب : 27338
به ترويج فرهنگ مهدوی با استناد به قرآن، كمتر توجه می شود
حجت‌الاسم‌ والمسلمين اصغر حبيبی، از كارشناسان معارف اسلامي در اروميه در گفتگو با خبرنگار آينده روشن، با ذكر اين مطلب گفت: تا كنون ترويج و تبليغ فرهنگ مهدوی به روش آيات قرآنی آن طور كه شايسته است، مورد توجه قرار نگرفته، چنانکه روايتی از امام محمد باقر (ع) نقل شده كه می‌فرمايند: «مردم در برابر ائمه معصوم (ع) سه وظيفه دارند: شناخت و معرفت ائمه، تسليم در برابر آنها و رجوع به ايشان هنگام اختلاف». 

وی در تشريح اين فرموده امام باقر (ع) افزود: با این که حضرت قائم (عج) آخرين حجت خدا و ناجی بشر است، نه شناخت چندانی از ايشان در جامعه رواج يافته و نه اينكه تسليم محض در برابر ايشان هستيم و حتی ارتباط روحی چندانی با امام عصر (عج) برقرار نكرده‌ايم كه برای رفع اختلاف‌ها به ايشان رجوع كنيم، در نتيجه به هيچ يك از این وظايف سه گانه، توجه نمی شود. 

حجت‌الاسلام حبيبی ادامه داد: نه اينكه بگوييم در اين راستا اصلاً قدمی برداشته نشده، بلكه آن گونه كه بايد باشد نبوده است.
 
اين كارشنای معارف اسلامی اظهار كرد: شرايط تحقق يافتن يك فعل در هر كاری بستگی به عواملی دارد، از جمله رفع موانع در تحقق آن فعل و ايجاد مقتضای آن، يعنی پذيرفتن و مورد قبول قرار گرفتن آن فعل و در موضوع مهدويت و ترويج فرهنگ و انديشه مهدوی نيز دو اصل بايد مورد توجه قرار گيرد: اول اينكه فرهنگی در جامعه به وجود آيد كه همه حقيقتاً احساس كنند طالب امام زمان (عج) هستند و دوم اين كه اين خواست‌ها و علايق مورد توجه امام زمان (عج) نيز باشد. 

وی اظهار كرد: ما در نماز‌ها و دعاها و استغاثه‌هايمان اين فرهنگ را داريم كه طالب فرج امام عصر (عج) هستيم ولی همه اين‌ها عمدتاً تقليدی يا بدون سوز است؛ يعنی چون عادت كرده‌ايم كه دعای فرج بخوانيم، می‌خوانيم و تحقيقاً و قلباً «اللهم عجل لوليك الفرج» نمی‌گوئيم و همان گونه كه اشاره شد، ارتباط چندان زيادی با حضرت ولی عصر (عج) وجود ندارد كه اعمال و سوز و گدازها مورد تأييد باشد.

وی در پایان گفت: از جمله وظايفی كه برای منتظران آن حضرت بيان شده اظهار ذوق به ديدن چهره آن حضرت است ولی اين اعمال هرگز منجر به ديدن چهره آن حضرت نخواهد شد.