داخلی     گفتگو     انديشه
یک اسلام شناس مسیحی:
آموزه های مهدوی در قلب تمام انسان های مؤمن جهان وجود دارد
  جولین جیلی با اشاره به وجود اعتقادات مشترک در میان ادیان الهی، منجی باوری را یکی از باور های مشترک در ادیان الهی معرفی کرد و گفت: آموزه های مهدوی در قلب تمام انسان های مؤمن جهان وجود دارد.
گزارشگر :
مترجم :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۱۸
کد مطلب : 55418
آموزه های مهدوی در قلب تمام انسان های مؤمن جهان وجود دارد

به گزارش خبرگزاری آینده روشن،"جولین جیلی" با بیان این که مسیح و مهدی هر دو برای اشاعه صلح می آیند، تصریح کرد: نباید در جزییات چگونگی برقراری صلح، دچار افراط گردیم و به جای تأکید بر اصل موضوع، بر فرعیات دست بگذاریم و صورت یک دین الهی را خشن جلوه دهیم.

این کشیش مسیحی افزود: مهم این است که هم در مسیحیت و هم در اسلام بر یک مصلح و منجی تأکید شده است که البته هر کدام از این ادیان، تبیین خود را دارند و این اصلا به معنای نفی یا بی احترامی به یکدیگر نیست. 

وی با اشاره به ویژگی های آموزه مهدویت، تصریح کرد: اعتقاد به امام پنهانی که روزی برای عدالت و صلح باز می گردد، سرشار از ایجاد انگیزه های انسانی است.

این پژوهشگر ایتالیایی درباره چگونگی آشنایی خود با آموزه مهدویت گفت: مدت ها پیش در جریان مطالعاتی که درباره دین اسلام و تشیع داشتم، با ایده مهدویت آشنا شدم. 

وی اضافه کرد: از همان زمان، این اعتقاد برای من جذاب بود؛ به ویژه این که ارتباط مستقیم با آینده بشر داشت.

جولین جیلی از دیدگاه اسلام نسبت به حضرت مسیح و مریم(ع) یاد کرد و توضیح داد: اسلام و بزرگان دین اسلام همواره از مسیح به بزرگی یاد کرده اند و به او احترام گذاشته اند که این می تواند انگیزه خوبی برای هم اندیشی مسیحیان و مسلمانان باشد. 

وی افزود: گرچه نمی توان اختلاف باور های مسیحیان و مسلمانان را انکار کرد، اما می توان بر نقطه های مشترک ادیان تعمق کرد و حتی راه ظهور منجی را هموار نمود؛ زیرا آموزه های مهدوی در قلب تمام انسان های با ایمان وجود دارد.

این اسلام شناس ایتالیایی با انتقاد از جریان های افراط گرا در ادیان مختلف، اذعان داشت: عده ای از مسلمانان هستند که هدف قیام مهدی را صرف یک انتقام خونین معرفی می کنند، در حالی که حرف زدن از خونریزی و کشتار و اصولا برچسب "انتقام" حتی اگر با شعار گسترش عدالت باشد، توجیه پذیر نیست. 

وی تأکید کرد: من معتقدم اگر فهم درستی از عالم غیب داشته باشیم، خصلت های زمینی انسان مانند خونریزی و انتقام را ترویج نمی کنیم.

جولین جیلی در بخش دیگری از سخنان خود از مساجد به عنوان مهم ترین مراکز ترویج مهدویت یاد کرد و گفت: مساجد مرکز فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مختلفی هستند و کارکرد چند جانبه دارند؛ به همین دلیل در طول تاریخ اسلام، نقش بسزایی در گسترش باور های اسلامی داشته اند. 

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت فعالیت های دینی در مساجد به مراتب بیشتر از کلیساها بوده و هست.

این اندیشمند ایتالیایی درباره هنر اسلامی گفت: توجه به هنر و بری نگه داشتن آن از گرفتار شدن در فضای غربی، هنر و هنرمند مسلمان را در کنار دین و در خدمت دین نگه داشته است. 

وی افزود: در غرب امروز، نه تنها هنر هنرمندان که خود هنرمندان خرید و فروش می شوند؛ زیرا هنرمندان به فکر امورات معیشتی خود هستند و برای پول کار می کنند.

جولین جیلی با بیان این که برخی هنرمندان غربی با هدف های مادی به خدمت عناصر ضددینی درمی آیند، مدعی شد: ریشه های این مشکل را نباید تنها در هنرمندان جستجو کر؛ چرا که امروزه هنر در غرب کاملا جدا و منفک از ایمان شده است. 

وی توضیح داد: باید به یاد داشته باشیم که هنرمندان از غیب نمی آیند و تافته جدابافته نیستند. هنرمندان، بخشی از فرهنگ جامعه هستند و از آن جا که در گذشته، ایدئولوژی حاکم بر فضای غرب، مذهبی بود؛ بنابراین هنرمندان نیز در خدمت آموزه های دینی بودند و در این زمینه نقش مهمی ایفا می کردند، اما امروزه غرب به جامعه ای مصرفی و بی ایمان بدل شده است.

این کشیش کاتولیک، زمینه سازی ظهور را تأثیرگذارترین مفهوم در فرهنگ مهدویت دانست و گفت: زمینه سازی برای ظهور، شگفت انگیز ترین مفهوم در ایده مهدویت است؛ زیرا از یک سو معتقدیم که همه چیز به اذن خداست و ما نمی توانیم خدا را مجبور کنیم و از سوی دیگر، ایده زمینه سازی ظهور ما را به همکاری با یکدیگر و خالص ساختن و باتقوا ساختن جامعه، کمک به فقرا و مستضعفان و فعالیت در زمینه ایجاد صلح دعوت می کند. 

وی اذعان داشت: به اعتقاد من، مفهوم زمینه سازی برای ظهور مصلح بشر، بسیار درخور تحسین است و باید در میان تمام ادیان منجی باور جهان گسترش یابد.

انتهای پیام/ن/14