داخلی     گزارش     انديشه
یک پژوهشگر لبنانی:
ایمان به خدا، بدون باور به مهدویت بی معناست
  دکتر فرح موسی پایه های باور به مهدویت را مبتنی بر کتاب، سنت، اجماع و عقل دانست و تصریح کرد: مهدویت عقیده‌ای است که ایمان فرد بدون آن کامل نمی‌شود و در حقیقت، ایمان به خدا، بدون باور به مهدویت بی معناست.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : 55003
ایمان به خدا، بدون باور به مهدویت بی معناست
به گزارش خبرگزاری آینده روشن، دکتر فرح موسی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه مهدویت با یادآوری این مطلب که موضوع مهدویت، موضوعی است که از صدها سال پیش تا کنون، جزو موضوع‌های مورد توجه محققان و دانش‌پژوهان بوده است، ادامه داد: بحث‌ها ومطالعاتی که پیرامون موضوع مهدویت در جهان اسلام برای تأکید و بیان عقیده مهدویت منتشر شده، قابل شمارش نیست.

این استاد دانشگاه، مهدویت را چنین تعریف کرد: مهدویت، بر خلاف آن چه عده‌ای می‌ گویند، صرفا یک فکر یا حالت مذهبی نیست، بلکه یک عقیده اسلامی ثابت و راسخ در عقل و قلب ایمان ‌آورندگان است.

وی وجود ادله فراوان و مستحکم در قرآن کریم و احادیث نبوی شریف را برای اثبات حقیقت مهدویت کافی دانست و افزود: اشکالات بعضی از محققان به این عقیده و تشکیک‌ آن‌ ها نسبت به دلایل آن، بدون دلیل و در نتیجه تبعیت از هوای نفس است؛ چون انسانی که به خدا وپیامبرش ایمان آورده، ایمانش بر او واجب می‌کند که خدا و پیامبرش را راستگو پندارد.

این پژوهشگر حوزه مهدویت، درباره وعده خداوند به بندگانش چنین گفت: مؤمن تا زمانی که ایمان به غیب نداشته باشد، نمی‌تواند حقیقت ایمان را در خود مجسم کند.

وی اذعان داشت: حق هر محققی است که این حقیقت را با بحث و مطالعه دریابد تا پند ها و موقعیت‌ های آن را استخراج کند و به نتایج جدیدی از آن موضوع دست یابد.

دکتر فرح موسی استخراج نتایج و مطالب جدید از موضوع مهدویت را از ویژگی های تحقیق در این زمینه خواند و گفت: هیچ کس نمی‌تواند درباره موضوع مهمی که آینده بشریت وابسته به آن است، پاسخ نهایی بدهد.

وی بیگانه ماندن بسیاری از بحث‌ها با دیدگاه اسلامی را از مشکلات مهم توصیف کرد و اذعان داشت: درست است که بگوییم بیشتر دست ‌نوشته‌های محققان و مطرح کردن شک‌ ها در این زمینه، چیزی نیست جز تقلید و تکرار بحث‌ هایی که پیش از این بار ها پاسخ داده شده اند.

این پژوهشگر حوزه مهدویت افزود: از زاویه نگاه اسلامی، مهدویت عقیده‌ای است که ایمان فرد بدون آن کامل نمی‌شود؛ زیرا یک مسأله عقیدتی است که بر پایه های محکم از دلایل کتاب، سنت، اجماع و عقل استوار است.

انتهای پیام /