داخلی     خبر     سیاست
آیت الله ممدوحی:
با ماهيت پيام سيدالشهدا(ع) راه را برای حكومت جهانی مهدی موعود(عج) هموار سازیم
  آیت الله ممدوحی گفت:ما به ماهيت پيام و قيام سيدالشهدا(ع) نيازمنديم تا راه را برای حكومت جهانی مهدی موعود(عج) هموار سازیم.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب : 56084
با ماهيت پيام سيدالشهدا(ع) راه را برای حكومت جهانی مهدی موعود(عج) هموار سازیم
به گزارش آینده روشن،آيت‌الله حسن ممدوحی، عضو مجلس خبرگان رهبری  با اشاره به قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) گفت: رويداد عاشورا از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏‌اى برخوردار است كه هرچه بيش‏تر به تحليل و بررسى آن پرداخته شود زواياى نوتر و تازه‌‏ترى از آن آشكار می‌شود، به اين منظور عاشورا در هيچ برهه زمانی و محدوده جغرافيايی خاص محصور نمانده و به همين سبب اين واقعه تاريخی پل ارتباطی بسياری از نهضت‌ها در برابر كانون‌های ظلم و نفاق بوده است، به همين سبب كربلا كانون الهام و عاشورا سرچشمه قيام و آزادگی است.

وی تصريح كرد: حضرت امام حسين(ع) به همراه ۷۲ تن از ياران صديقش حماسه‌ای خلق كرد كه حتی با يادآوری آن می‌توان به عظمت اين نهضت پی برد و برای حركت‌ها و مبارزات ظلم‌ستيزانه بعدی، در طول تاريخ پس از امام(ع) و يارانش الگو گرفت.

آيت‌الله ممدوحی اظهار كرد: درخصوص رويداد عاشورا مطالب بسيار گفته و نوشته‏ شده اما باز با توجه به نتيجه امر، جاى بحث و نوشتن باقى است؛ چراكه اين رويداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏‌اى برخوردار است كه هر چه بيش‏تر به تحليل و بررسى آن پرداخته شود زواياى تازه‏‌ترى از آن آشكار می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: عاشورا نه يك حادثه بلكه يك فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب كه نقش حياتى در استحكام ريشه‌ها، رويش شاخه‌ها و رشد بار و برگ‌هاى آن ايفا كرده است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه تصريح كرد: قيام عاشورا از سال ۶۱ هجرى تا امروز همچون چشمه‏‌اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقيقت را سيراب كرده و الهام‏‌بخش بسيارى از نهضت‏‌هاى حق عليه باطل بوده است، انقلاب اسلامى به رهبرى امام خمينى(ره) از عاشورای حسينی الهام گرفت و وصيت‌نامه سياسی ـ الهی امام خمينی(ره) نيز اين مفاهيم را بيان می‌دارد كه هرچقدر خود را بيشتر برای ظلم مهيا كنيد، ظالم بيشتر می‌شود و اگر در برابر ظالم ايستادگی كنيد ظلم از بين می‌رود.

آيت‌الله ممدوحی گفت: روحانيت شيعه نيز همواره براى حراست از كيان فرهنگ عاشورا، نه فقط آن را در طول اعصار متمادى بازگو كرده بلكه حتى به بازسازى آن و پاسدارى از ارزش‌هاى ناشى از آن پرداخته است و بازسازى مضامين و مفاهيم بلند فرهنگ عاشورا در هر عصر و زمانى به فراخور حال آن زمان، تأثير بسيار شگرف و سازنده‌اى در راه پيشبرد اهداف مقدسى همچون نشر معارف و فرهنگ اسلام ناب، بر جاى نهاده است و تاريخ شيعه گواه صادق و روشنى از اين بازسازى‏‌ها است.

وی افزود: امام سوم شيعيان، شهيد كربلا و خون خدا كه نهضت عاشورا بر محور فداكارى و جان‌فشانى آن حضرت شكل گرفت و تاريخ بشرى را سرشار از حماسه و ايثار كرد، درس آزادگى و عزت به انسان داد و با خون آن حضرت، درخت اسلام آبيارى شد و امت مسلمان بيدار گشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در عين حال، امام حسين(ع) يكى از محورهاى وحدت شيعه و از چهره‏‌هاى برجسته و شاخصى بودند كه مورد توجه قرار داشته و همواره سلطه اموى از نفوذ شخصيت او بيم داشت.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه اظهار كرد: انگيزه الهی عاشورا كه در آن ذره‌ای غير خدا راه ندارد، سبب شده كه اهداف عاشورا و قيام اباعبدالله‌‌الحسين(ع)، اهدافی مطابق فطرت و سرشت تغييرناپذير انسانی گردد، پس همين پيوستگی عاشورا و فطرت انسانی، خود سبب تضمين عاشورا ـ نه تنها پس از ۱۴ قرن ـ بلكه تا آخر زندگی بشر است.

آيت‌الله ممدوحی گفت: دامنه وسيع اثرات اجتماعی و فردی اين قيام الهی كه نه تنها پيروان سيدالشهدا(ع) را تحت تأثير قرار داده، بلكه سبب بيداری و تأثيرپذيری احرار و آزادگان جهان نيز شده ريشه‌های اين فرهنگ و پيام جاودانه را در دل تاريخ مستحكم کرده و تا زمانی كه اين اثرات عميق و وسيع، در گستره تاريخ باقی و پابرجاست، نام و ياد حماسه‌سازان كربلا نيز پايدار خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اسلام از همان آغاز تبليغ، اصلی‏‌ترين برنامه خويش را رهايی آدمی از قيد طاغوت و بندگی و اطاعت غير خدا، معرفی و بر آن پافشاری کرد به همين خاطر مستكبران و مشركان كه منافع خويش را در خطر می‌ديدند و تعارض آشكار اسلام با اهداف و مطامع خويش را دريافته بودند، همواره بر آن تاخته‌اند.

آيت‌الله ممدوحی افزود: امروز نيز ما به ماهيت پيام و قيام سيدالشهدا(ع) نيازمنديم تا اسلام اصيل و به دور از پيرايه كه پيامبر اسلام(ص) به عالميان عرضه کرد را درك و حفظ كنيم و باورهای خويش را از هرگونه جهالت و ضلالت به دور نگه داريم و درون انسانی خويش را از بند برهيم تا بدين وسيله مقدمات برپايی نظام جهانی مبتنی بر عدالت و برپايه تعاليم جهان‌شمول اسلام را فراهم آوريم و راه را برای حكومت جهانی مهدی موعود(عج) هموار سازیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پايان تصريح كرد: در حقيقت، قيام حسينی در عصر حاضر و در فضای غبارآلود تبليغاتی موجود، هرچه بيشتر مرز حق و باطل را تبيين می‌سازد و دوباره فطرت مدفون شده بشر كه در زندگی مادی غوطه‌ور است را بيدار می‌كند پس نه تنها نياز بشر در عصر حاضر به قيام عاشورا از بين نرفته، بلكه فزونی يافته است.
پایان خبر/ن