داخلی     گفتگو    
یک کارگردان:
کار در حوزه مهدویت باید ماندگار باشد
  رضا نوروزی گوهر، کارگردان گفت: متاسفانه هنوز نگاه مسئولان ما در این حوزه عمیق و ریشه ای نیست و به کارهای سطحی و کم بازده دلخوش هستند. کار در حوزه مهدویت باید ماندگار باشد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۸۷ ساعت ۲۰:۳۵
کد مطلب : 25537
کار در حوزه مهدویت باید ماندگار باشد
رضا نوروزی گوهر در گفت و گو با خبرنگار آینده روشن با بیان این که سیاست های غلط مسئولین فرهنگی و هنری که متولی حمایت از هنرمندان مهدوی را به عهده داشته اند باعث هدر رفتن وقت و استعداد هنرمندان این عرصه شده است، گفت: متاسفانه حمایت ها از ما در حد حرف است و جشنواره های این عرصه بازده لازم را نداشته اند.

وی افزود: ما امروز در حوزه ساخت پروژه های مهدوی افراد بسیار بااستعدادی داریم که هرکدام شان می توانند در صورت حمایت مسئولین گوشه ای از کار در این عرصه را به عهده بگیرند. اما متاسفانه از آن ها حمایت در خور نمی شود.

وی شعارزدگی در عرصه فرهنگی را یکی از مشکلات امروز ذکر و خاطرنشان کرد: بنده برای یک فیلم مهدوی که جایزه اول را در جشنواره طلیعه ظهور دریافت کرد از جیب خودم خرج کردم و با جایزه این جشنواره فقط توانستم این سرمایه خرج شده را برگردانم. با این حمایت ها نمی توان به آینده دل خوش بود.

این کارگردان جوان قمی در ادامه خاطرنشان ساخت: یک هنرمند برای این که بتواند ایده مورد نظرش را به مخاطب خود به بهترین شکل منتقل نماید نیازمند حداقل امکانات و آسودگی فکر است، ولی متاسفانه ما فیلم سازان قمی که در رشته خود یعنی فیلم کوتاه در کشور جزو بهترین ها هستیم در تامین وسایل اولیه تولید فیلم دچار مشکل هستیم.

نوروزی گوهر تصریح کرد: جشنواره طلیعه ظهور به عنوان یکی از مهم ترین جشنواره های هنری در عرصه مهدویت است که متاسفانه در بخش فیلم نتوانسته تا به حال انتظارات را از خود به خوبی برآورده سازد. در این جشنواره هم احساس می شود آمار مداری رنگ بیشتری دارد. زیرا برای حمایت از فیلم سازان و هنرمندان برای خلق اثر در این حوزه باید نگاه جدیدی بوجود آید.

وی گفت: باید گفت که برگزاری جشنواره های ضعیف در حوزه مهدویت به هنر مهدویت و منجی گرایی ضربه می زند. متاسفانه هنوز نگاه مسئولان ما در این حوزه عمیق و ریشه ای نیست و به کارهای سطحی و کم بازده دلخوش هستند. کار در حوزه مهدویت باید دارای آثار ماندگار باشد.

این کارگردان فیلم کوتاه در ادامه اظهار داشت: فیلم سازان تازه کار در حوزه فیلم کوتاه مهدویت دارای اندیشه های تازه و جالبی هستند ولی با توجه به این که در مرحله آزمون و خطا قرار دارند باید برای آنان فضای بهتری برای کار فراهم شود. باید به جوانان علاقه مند توجه کرد و به آنان میدان کار داد تا این فضا را تجربه کنند.

وی خاطرنشان ساخت: در همین شهر قم ما فیلم سازان خوب و امتحان پس داده ای داریم که در صورت دادن امکانات به آنها می توانیم بازده مناسبی را در آینده هنر مهدویت برداشت نماییم به شرطی که از ایده های ناب و جالب توجه آنان استقبال کنیم و آنان را با مشکلات طاقت فرسای این کار تنها نگذاریم.

این کارکردان با انتقاد از برخی مسئولین و نهادهای فرهنگی در عدم توجه به استعدادهای هنری این استان گفت: بنده و برخی فیلم سازان قمی با ساخت و تولید برخی آثار موفق هنری در سطح ملی و بین المللی به رتبه های بالایی در هنر کشور دست یافته ایم. در حالی که در شهر خودمان کوچک ترین عکس العملی را نسبت به این موفقیت ها شاهد نیستیم و ادامه این روند به خروج استعدادهای این شهر در آینده نزدیک منجر خواهد شد.