داخلی     گفتگو     انديشه
استادیار دانشگاه باقرالعلوم:
مهدویت و قرآن دو عامل وحدت و انسجام جهان اسلام هستند
  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بهروز لک، استادیار دانشگاه باقرالعلوم مهدویت و قرآن را دو عامل وحدت بخش جهان اسلام ذکر کرد.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱ مهر ۱۳۸۶ ساعت ۰۱:۲۶
کد مطلب : 17798
مهدویت و قرآن دو عامل وحدت و انسجام جهان اسلام هستند

دکتر بهروز لک در گفتگو با آینده روشن با ذکر این مطلب که مهدویت و قرآن نمادهای مهم دین اسلام هستند، گفت: اگر در هر گروه و جامعه‌ای به دنبال انسجام هستیم، ابتدا باید خود و ارزشهای گروه خود را شناسایی کنیم. جوامع به منظور یکپارچه شدن نیازمند انسجام هستند و در این راه نمادها نقش کلیدی دارند.

وی افزود: مهدویت و قرآن هر دو نقش مهمی در نمادسازی جامعه اسلامی دارند. جالب اینکه، پیامبر اعظم (ص) در حدیث ارزشمند ثقلین کتاب خدا و ائمه را به عنوان دو ثقل مهم در هدایت جامعه اسلامی در بین مسلمانان به یادگار گذاشتند.

دکتر بهروز لک تصریح کرد: جامعه اسلامی مبتنی بر هدایت است و هدایت نیز مبتنی بر تمسک به قرآن و ائمه. قرآن صامت و قرآن ناطق، یعنی امام معصوم عامل هویت بخش جهان اسلام است. امام و قرآن هر دو هدی للمتقین هستند و هدایتگر. ما می‌توانیم با مراجعه به ائمه و قرآن به انسجام واقعی اسلامی دست پیدا کنیم.
سردبیر نشریه انتظار موعود، در ادامه به بحث اتحاد ملی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اگر می‌خواهیم به اتحاد ملی دست یابیم، راهی جز تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) نداریم.

استادیار دانشگاه باقرالعلوم، تعریف دنیای غرب از اتحاد ملی را رد کرد و گفت: دنیای غرب سعی دارد جوامع را، نه به خاطر عنصر هدایت، بلکه به خاطر عنصر تعلق به مرزهای سیاسی تعریف کند. در اینجاست که به اصطلاح آنان هویت ملی و جریانات ناسیونالیستی شکل می‌گیرد. بر سر همین خطوط مرزی چه جنگها در گرفت و چه مکاتبی از جمله پان عربیسم و پان ترکیسم شکل نگرفت.

وی گفت: دنیای امروز به این حقیقت رسیده است که ملیت نمی‌تواند عامل وحدت‌بخش و انسجام باشد. امروز مسئله جهانی شدن، مرزهای ملی را به سخره گرفته است. اگر به دنبال انسجام اسلامی هستیم نباید تعریف خود را از جامعه مسلمانان در حوزه ملیتها تعریف کنیم.

دکتر بهروز لک در ادامه اظهار داشت: دنیای امروز دچار یک عقب‌گشت شده است و ما می‌خواهیم با تمسک به قرآن و ائمه این آسیب را برطرف کنیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی با تدبیر شایسته‌ای این سال را به نام اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام نهادند تا انشاءالله سالی پربرکت پیش روی جامعه بزرگ اسلامی قرار گیرد و مسلمانان به هویت اصلی خویش توجه کنند.