داخلی     خبر     انديشه
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
مبلغان از خطابات قرآنی درس بگیرند/ مطابق مخاطب،مباحث خود را مطرح کنید
  حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم بهره گیری تبلیغی از آیات الهی به خصوص خطابات قرآنی تاکید کردند و گفتند: مبلغان مطابق مخاطب، مباحث خود را مطرح کنند.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
کد مطلب : 67388
مبلغان از خطابات قرآنی درس بگیرند/ مطابق مخاطب،مباحث خود را مطرح کنید
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرنگارخبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی امشب در همایش انجمن علمی تبلیغ وارتباطات حوزه علمیه قم که به همت دارالقرآن کریم علامه طباطبایی در قم برگزار شد، گفتند: زمانی خداوند می خواهد که نام کسی را جاویدان کند، این چنین به دل یک خیر می اندازد که خانه ایشان را بخرد و به دارالقرآن مبدل کند.
وی افزود: قرآن خطابات مختلفی دارد و هر کدام از آنها مخاطبانی دارد و مطابق بر هر مخاطبی برنامه ای پیاده کرده است که مطابق اصول خطابه است.
این مرجع تقلید بیان کردند: 20 آیه از آیه قرآن به بحث «یا ایهاالناس» اشاره کرده است؛ یا ایها الناس در 2 یا 3 مورد بیشتر نیست؛ این خطابات مرتبط به مباحث مرتبط به بلاغت است؛ یاایهاالادم نیز در چند مورد پس از بحث خلقت آدم بیان شده است؛ یاایهاالذین آمنوا بسیار به کار رفته است و یا أُولِو‌ الالْبَابِ نیز چندان تکرار نشده است.
معظم له تصریح کردند:یا ایهاالذین آمنوا بیشتر در خصوص احکام بیان می شود؛ احکامی چون روزه و قصاص و.... در خصوص با یاایهاالذین آمنوا آغاز شده است؛ احکام اصلی و فرعیه نیز در این قالب خطابی بیان شده است.
این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: یا اولوالالباب در مسایل علمی و منطقی بیان شده است؛ در آیه 179 سوره بقره از جمله این آیات است؛ در اینجا خداوند به یک بحث عقلی اشاره می کند و به همین خاطر چنین خطابی بیان می کند.
این مرجع تقلید بیان کردند: قرآن کریم در هر خطاب خود به شکل حساب شده آن بحث را مطرح می کند؛ دانشمندان وفضلا نیز باید چنین اصلی را رعایت کنند و مطابق مخاطب، مباحث خود را مطرح کنند؛ نباید بحثی که در میان حوزویان و دانشجویان و کودکان و ... بیان می شود، یکسان باشد.
معظم له تصریح کردند: گاهی اوقات، ائمه(ع) برای سوالی واحد، پاسخ دیگری ارایه می کردند؛ یعنی مطابق با درک و شعور افراد جواب می دادند؛ مثلا اینکه برخی در باب سفسطه مطرح می کنند که آیا خداوند می توانند مثل خود را بسازد؟ دو پاسخ در این باب مطرح شده است که هر کدام مطابق حال سوال کننده مطرح شده است.
این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: پاسخ اول از سوی امام رضا(ع) مطرح شده است؛ ایشان در پاسخ به یک فردی که از ایشان پرسید که آیا خداوند می تواند عالم را در یک تخم مرغ جای دهد، مطابق به درک و فهم آن مردم پاسخ دادند که خداوند جهان را در چشمی جای داده است که از تخم مرغ هم کوچک تر است.
این مرجع تقلید بیان کردند: امام صادق(ع) بیان فرمودند که این سوال از امام علی(ع) نیز مطرح شد که ایشان پاسخ دادند خداوند بر همه چیز قدرت دارد و قدرت نیز به محال تعلق نمی گیرد؛ به تعبیر دیگر قدرت فاعلیت است و محل به قابلیت است.