داخلی     خبر     سیاست
آیت الله نوری همدانی در تشریح ادله ولایت فقیه:
عزت مؤمنان و ذلت اشرار مختص زمان حضور امام معصوم نیست
  حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه درس خارج فقه خود به بحث ادله روایی ولایت فقیه پرداخت و عزت مؤمنان و ذلت اشرار را مختص زمان حضور امام معصوم ندانست.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : 41575
عزت مؤمنان و ذلت اشرار مختص زمان حضور امام معصوم نیست
به گزارش آینده روشن، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید امروز در ادامه درس خارج فقه خود در روز یکشنبه که با موضوع ولایت فقیه در مسجد اعظم قم برگزار می‌شود، به بررسی آرا و مستندات روایی در این‌باره پرداخت.

وی بیان داشت: سیاست به معنای اداره کردن و مدیریت است که در روایات صفات و آثار خاصی برای مدیر جامعه یعنی ولی فقیه ارائه شده است.

این مرجع تقلید بیان داشت: در کتاب تحف العقول در رساله حقوق و امام سجاد(ع) که از ابوحمزه ثمالی نقل شده است، پنجاه حق مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بزرگترین حق ها در میان انسان ها، حق والی بر رعیت و حق رعیت بر ولی عنوان شده است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی بیان داشت: در رساله حقوق نظام موجب انس و الفت مسلمین، مطرح شده است و بر انجام وظیفه هرکدام در مقابل دیگری تاکید و آثار آن ذکر شده است.

وی بیان داشت: مدیریت در ابعاد گوناگون خانوادگی، اداری، شهری و مملکتی از اهمیت بسزائی برخوردار است که اسلام برای این مدیر شرایط خاصی را مقرر کرده است که با رجوع به روایت مشخص می‌شود.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه یکی از فواید اسلام و حکومت دینی عزت مسلمین و ذلت اشرار است، بیان داشت: این آموزه مختص زمان مشخص حضور معصوم(ع) نیست.

وی با اشاره به خطبه ۱۳۵ نهج البلاغه فیض الاسلام، گفت: در این روایت فقیه دارای شرایطی عنوان شده است که می توان به صفاتی همچون فقیه و عالم، شجاع ، بخیل نبودن، خشن نبودن، و احیاء کننده سنت الهی اشاره کرد. 

انتهای پیام/ن/0