داخلی     گفتگو     انديشه
شناخت صحيح مهدويت و مقابله عالمانه با آسيب‌های آن رسالت انديشمندان است
  رئيس دانشكده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه ايلام گفت: گسترش انديشه مهدويت و شناخت دقيق و صحيح از آن و مقابله عالمانه با برخی از آسيب‌های فكری اين حوزه رسالت مهم عالمان، انديشمندان و دانشگاهيان است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۰۶
کد مطلب : 54940
شناخت صحيح مهدويت و مقابله عالمانه با آسيب‌های آن رسالت انديشمندان است
به گزارش آینده روشن، حجت‌الاسلام والمسلمين مهدی اكبرنژاد، رئيس دانشكده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه ايلام، اظهار كرد: شناخت دقيق و صحيح مهدويت و مقابله عالمانه با آسيب‌های آن رسالت مهم انديشمندان است.

رئيس دانشكده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه ايلام گفت: گسترش انديشه مهدويت و شناخت دقيق و صحيح از آن و مقابله عالمانه با برخی از آسيب‌های فكری اين حوزه رسالت مهم عالمان، انديشمندان و دانشگاهيان است.

موضوع مهدويت تنها به شيعيان اختصاص ندارد و روايات زيادی از ناحيه اهل سنت در اين زمينه وجود دارد و تعداد اين روايات آنقدر زياد است كه حتی يكی از دانشمندان آنان ادعای تواتر كرده است به اين معنا كه آنقدر روايات در اين زمينه زياد است كه جای هيچ شك و ترديدی در اين زمينه باقی نمی‌گذارد.

مولف كتاب بررسی تطبيقی مهدويت در روايت شيعه و اهل سنت، تاكيد كرد: بنابراين اعتقاد به آمدن مهدی(عج) نه يك باور شيعی بلكه يك باوراسلامی است و همه مسلمانان در انتظار مهدی موعود اسلام كه از نسل پيامبر(ص) و از فرزندان حضرت زهرا(س) هستند.

وی تصريح كرد: در اعتقادات شيعه كه برگرفته از روايات اسلامی موجود است، امام دوازدهم(عج) از فرزندان پيامبر(ص) و از نسل امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) و بنا به تصحيح روايات نهمين فرزند امام حسين(ع) كه پدر آن حضرت امام حسن عسكری(ع) هستند.

اكبرنژاد درباره تولد امام عصر(عج) گفت: امام دوازدهم(عج) كه در قرآن كريم با عنوان بقية‌الله از ايشان نام برده شده است در شرايط خاصی متولد شده‌اند و مراقبت و سخت‌گيری شديد و خاص عباسيان نسبت به امام حسن عسكری(ع) سبب شد كه تولد آن حضرت مخفيانه صورت گيرد البته چنين نبودكه كسی از تولد آخرين حجت خدا، آگاهی نداشته و يا پس از تولد، آن حضرت را نديده باشد. برخی از شيعيان مورد اعتماد و عده‌ای از وكلای امام عسكری(ع) توفيق ديدن و زيارت آن حضرت را داشته‌اند كه جريان برخی از اين ديدارها در كتب معتبر به ثبت رسيده است و هم‌اكنون دردسترس ما است.

رئيس دانشكده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه ايلام با اشاره به بحث غيبت امام عصر(عج) گفت: امام دوازدهم(عج) به اقتضای پاره‌ای از مقدرات الهی بيش از پنج سال در بين مردم حضور نداشت و از آن پس تاكنون در دو مرحله غيبت صغری(كوتاه مدت) و غيبت كبری(بلندمدت) از ديدگان عموم مردم پنهان مانده است و مردم از فيض زيارت آن حضرت بی‌بهره شده‌اند و بنا به اعتقاد شيعه امام زمان(عج) هر چند از ديدگان غايب است، اما در جامعه حاضر و ناظر بر رفتار و اعمال انسان‌ها است و در جاهايی كه نياز باشدآن حضرت از طرق خاص از راهنمايی و مشكل‌گشايی جامعه دريغ ندارد و به اميد خدا در فرصتی كه مناسب باشد و اراده الهی تحقق يابد ظهور خواهند كرد.

اين عضو هيئت علمی دانشگاه ايلام پايبندی جدی به مبانی و معيارهای دينی و انسانی را مهمترين وظيفه شيعيان در ايام غيبت دانست و گفت: آنچه كه از روايات و دستورات اسلامی استفاده می‌شود اين است كه مهمترين رسالت شيعيان در عصر غيبت پايبندی جدی و عميق به مبانی و معيارهای دينی و انسانی است و در روايتی از امام صادق(ع) دستوری كه به منتظران حضرت داده شده است اين است كه در دوران غيبت منتظران بايد علاوه بر داشتن حالت انتظار تقوا و پرهيزگاری از محرمات الهی را رعايت كنند و خود را به برجستگي‌های اخلاقی و انسانی بيارايند.

وی ادامه داد: اين وظايف ما را به اين نكته مهم رهنمون می‌سازد كه انتظار بدون تقوا و ويژگي‌های برجسته اخلاقی انتظار واقعی نيست و منتظران واقعی بايد به اين وظايف عمل كنند.

حجت‌الاسلام اكبرنژاد در ارتباط با موضوع انتظار و ظهور امام دوازدهم(عج) اظهار کرد: يكی از ايده‌ها و آمال بشر در طول تاريخ، زيستن در فضا و محيطی توأم با شرايط زيست عادلانه و انسانی بوده است و اين امر يك آرزو برای بشر تلقی می‌شود اما متاسفانه افزون‌طلبی و سركشی برخی انسان‌های زياده‌خواه و طغيانگر مانع از تحقق اين آرزوی بشری بوده و خواهد بود.

مولف كتاب انتظار در مذاهب اربعه مهمترين ويژگی رفتاری امام زمان(عج) كه در روايات فراوان به آن اشاره شده است را تحقق اين آرزوی ديرينه بشری دانست و گفت: تنها در دوران ظهور است كه اين آرمان محقق خواهد شد و آرمانشهر بشر كه هميشه حكيمان و انديشمندان از آن سخن رانده‌اند يقينا در زمان امام عصر(عج) عينيت خواهد يافت و در آن زمان انسانيت ويژگي‌های اخلاقی بر فضای جوامع انسانی حاكم خواهد شد.

حجت‌الاسلام اكبرنژاد درباره موضوع آخرالزمان و مهدويت و ارتباط آن با اديان ديگر گفت: مهدويت به‌عنوان يكی از مهمترين حوادث آخرالزمان شناخته می‌شود و تمام كسانی كه موضوع آخرالزمان را پیگيری كرده‌اند، آمدن منجی را در اين مقطع مورد توجه قرار داده‌اند و مسلمانان، يهوديان و مسيحيان هر كدام به گونه‌ای به اين موضوع پرداخته‌اند و امروزه موضوع آخرالزمان و منجی، بخش مهمی از اعتقادات يهوديان و مسيحيان را تشكيل می‌دهد كه بر اين اساس پيش‌بيني‌هايی داشته و دارند و علاوه بر آن حتی در تصميم‌گيري‌های سياسی، فرهنگی و نظامی اين موضوع را لحاظ می‌نمايند.

مصحح كتاب العرف الوردی فی الاخبار المهدی ادامه داد: امروزه تحولات پيش آمده در جهان و به‌خصوص در منطقه خاورميانه بی ارتباط با اين نگرش نيست و پيش‌بينی آمدن منجی برای يهوديان و مسيحيان و حاكميت پيدا كردن بركل عالم از سوی آنان بازتابی از اين انديشه است.

وی افزود: پيش بينی وقوع پاره‌ای از جنگ‌های مخرب و سهمناك و حتی تلفات زياد اين جنگ‌ها در ارتباط با همين عقيده قابل توجيه است، نبرد آرماگدون كه به‌عنوان يكی از پيش‌بيني‌های ظهور منجی از طرف يهوديان ومسيحيان مطرح شده است كه در آن نبرد تكليف دنيا مشخص خواهد شد در همين ارتباط قابل توجيه است؛ بنا براين ما مسلمانان نبايد نسبت به تحولات موجود به شكلی ساده نگاه كنيم بلكه تحليل و تفسير مسيحيت صهيونيسم كه الان به‌عنوان يك تفكر در دنيا مطرح است را بايد مورد دقت نظر قرار دهيم.

رئيس دانشكده ادبيات دانشگاه ايلام در مورد آسيب‌های موضوع مهدويت ادامه داد: متاسفانه موضوعات ارزشی و مورد توجه بشر همواره با آسيب‌هايی روبرو بوده‌اند و مهدويت نيز از اين قاعده مستثنی نيست و در طول تاريخ گاهی با آسيب‌هايی مواجه شده است و امروزه نيز در سطح جامعه می‌توان برخی از اين آسيب‌ها را به‌خوبی مشاهده كرد.

اكبرنژاد تصريح كرد: معرفی پاره‌ای از نشانه‌ها براساس ذوق، سليقه، حدس و گمان و تطبيق آنها بر موضوعات خارجی كه هيچ سنديت صحيحی ندارد و ممكن است تشويش اذهان را نيز به دنبال داشته باشد يكی از اين آسيب‌هاست كه می‌تواند ضربه سختی را به باور مهدويت وارد كند.

وی افزود: تبليغ برخی از ديدارها با امام عصر(عج) كه شايد از استناد و سنديت چندانی برخوردار نباشد، می‌تواند دستمايه‌ای برای ترويج بعضی آسيب‌ها قرار گيرد و جامعه ما بايد در كنار باور عميق به مهدويت توجه جدی به اين آسيبها داشته باشد چرا كه برخی از روی عمد و يا از روی سادگی اين آسيب‌ها را مطرح و تبليغ می‌كنند.

حجت‌الاسلام اكبرنژاد وظيفه دانشگاهيان در حوزه مسائل مهدويت را بسيار مهم ارزيابی كرد و گفت: آنچه كه انتظار جامعه از قشر فرهيخته دانشگاهی در حوزه مهدويت می‌رود اين است كه شناختی دقيق و صحيح از جايگاه مهدويت، ويژگي‌های جامعه مهدوی و موضوعات مرتبط با اين فكر و انديشه به‌دست آورند.

مؤلف كتاب انتظار در مذاهب اربعه گسترش اين انديشه برجسته و والا در بين جامعه و مبارزه جدی و عالمانه با برخی از آسيب‌های فكری اين حوزه را رسالتی مهمی برای عالمان و انديشمندان جامعه دانست و ابراز اميدواری كرد: با ترويج صحيح تفكر مهدويت و انتظار شاهد شور و نشاط و تلاش در جامعه باشيم.

انتهای پیام/ب/46