داخلی     خبر     سیاست
آیت الله هاشمی شاهرودی:
حوزه در عرصه پژوهش درباره سیره ائمه طاهرین کم کاری کرده است
  نایب رییس مجلس خبرگان با اشاره به کم کاری حوزه های علمیه در عرصه پژوهش و تحقیق در باب سیره ائمه هدی لزوم بررسی های عالمانه در بعد سیره عملی امامان معصوم را در مباحث حوزوی گوشزد کرد.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : 66163
حوزه در عرصه پژوهش درباره سیره ائمه طاهرین کم کاری کرده است
آیت الله هاشمی شاهرودی در ابتدای درس خارج فقه خود ضمن گرامیداشت میلاد با سعادت امام حسن عسگری(ع)، با اشاره به کم کاری حوزه های علمیه در عرصه پژوهش و تحقیق در باب سیره ائمه هدی لزوم بررسی های عالمانه در بعد سیره عملی امامان معصوم را در مباحث حوزوی گوشزد کرد.

وی با اشاره به آیه شریفه «و لکم فی رسول الله اسوة حسنة» ضمن تأکید بر ضرورت بهره برداری از سیره معصومین و اشاره به حجیت سیره ایشان برای همه انسانها و در همه اعصار، تفسیر عصمت و علم غیب را به گونه ای که مانع استفاده از سیره ایشان شود و از جریان هدایت آن انوار الهی در مسیر زندگی جلوگیری کند را یک اشتباه معرفی کرد.

نایب رییس مجلس خبرگان با بر شمردن سیره مختلف امامان در عرصه های متفاوت، یکی از مهمترین جنبه های قابل استفاده و هدایت بخش در زندگی معصومین را سیره جهادی و اجتماعی و سیاسی ایشان دانست و روحانیت را به عنوان سربازان امام زمان و پرچم داران اسلام و انقلاب بر تأسی تام به این سیره الهی معصومین تشویق کرد.

وی در فراز دیگر از سخنان خود، با اشاره به این نکته که همه امامان معصوم در سیره جهادی خود به مقابله با کفر و الحاد پرداخته بودند به توجه بر نحوه رفتار و سیره هر یک از ائمه هدی در این جریان مقابله با کفر و استکبار در جامعه علمی و حوزوی تأکید کرد.

آیت الله هاشمی شاهرودی سیره هر یک از معصومین را بخشی از منظومه عملی و سیره سیاسی و اجتماعی همه معصومین برشمرد که هدف واحدی را دنبال می کرده است که شناخت سیره فردی و مجموعی ایشان در گرو تجزیه و تحلیل عالمانه تاریخ این بزرگواران است.

وی بر همین اساس فلسفه تاریخ اهل بیت(ع) را دانشی برشمرد که باید احیا شود و از پیش گامان احیای نگاه تحلیلی به تاریخ اهل بیت را شهید آیت الله سید محمد باقر صدر معرفی کرد که تاریخ ائمه را به ادوار مختلفی تقسیم کرده و خصوصیات راهبردی سیره اجتماعی هر یک از امامان را در منظومه عملی و سیره مجموعی ایشان به درستی تفسیر می کرد به گونه ای که سیره هر یک از معصومین تکمیل و تتمیم همین منظومه رفتاری تبیین می شد.

نایب رییس خبرگان در پایان، ابراز امیدواری کردند که حوزه های علمیه و روحانیون فاضل هرچه سریعتر به این گونه بحثهای بسیار مهم روی آورده و در این عرصه فعال شوند.