داخلی     خبر     بین الملل
اربعين، ظرفيتي بي‌بديل براي ديپلماسي عمومي
  گردهمايي زائران حسيني در اربعين شهادت سيد و سالار شهيدان(ع) بزرگ‌ترين تجمع در تمام تاريخ است؛ تجمعي كه شماره افراد حاضر در آن از ميليون‌ها نفر نيز بيشتر گزارش شده است.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب : 73084
اربعين، ظرفيتي بي‌بديل براي ديپلماسي عمومي
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه»، با نگاهي به اخبار منتشر شده از ۴ گوشه جهان، مي‌توان دريافت كه ذوق و اشتياق براي حضور در اين اجتماع عظيم، عالم‌گير شده و اين كنگره عظيم معنوي از حركتي شيعي به اقدامي انساني تغيير هويت داده است؛ به نحوي كه فعالان راهپيمايي اربعين در عراق كه موكب‌داران و ميزبانان و ميهمان‌نوازان و نيز راهپيمايان هستند، فقط پيروان مذهب شيعه را در بر نمي‌گيرد و حتي اهل سنت دوستدار اهل بيت(ع) با بصيرت بسيار، نتايج مهم سياسي ـ اجتماعي اين حركت را دريافته‌اند و در آن شريك شده‌اند.

از سويي ديگر خبر‌هاي شركت مشاور رئيس جمهور روسيه، نمانيده كنگره آمريكا، سفير بوليوي در بغداد، اسقف‌هاي بلندمرتبه كاتوليك و ارتدوكس، كشيش مسيحي، روحاني اهل سنت، مردم ايزدي‌مذهب، هنرمندان غيرمسلمان، فعالان اجتماعي، سياسيون، اهل فرهنگ و استادان دانشگاه و ... از كشورها و اديان و مذاهب مختلف در راهپيمايي اربعين در چند سال اخير، خبر از اين مي‌دهد كه راهپيمايي اربعين توانسته است يك گردهمايي آزاد از تفكرات و انديشه‌هاي مختلف براي حمايت از آزادي‌خواهي و استكبارستيزي باشد.

اين اجتماع به خودي خود ظرفيتي عظيم را براي ديپلماسي عمومي ايجاد كرده كه در صورت برنامه‌ريزي درست و استفاده بهينه از آن، مي‌توان پيام عاشورا و قيام امام حسين(ع) و نيز حقايق مربوط به مذهب انسان‌ساز تشيع را به درستي تبيين كرد كه در اين صورت مي‌توان با بسياري از توطئه‌ها و خدعه‌هاي جهان سلطه از استكبار و صهيونيسم تا وهابيت و منافقين، در اسلام‌هراسي، ايران‌هراسي و شيعه‌هراسي مقابله كرد.