نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » بین الملل

تحلیلگر ترکیه‌ای مطرح کرد:

اشغال سواحل مدیترانه؛ هدف اسرائیل از حملات گاه و بیگاه به غزه

۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸

مرجع : خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)

آینده روشن ـ رمضان بورسا، تحلیلگر و پژوهشگر ترکیه‌ای اظهارکرد: رژیم صهیونیستی سعی می‌کند با تداوم حملات هوایی گاه و بیگاه به غزه در نهایت سواحل این منطقه در مدیترانه را اشغال کند و باعث قطع ارتباط فلسطینیان با مدیترانه شود.

به گزارش آینده روشن در پی تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی درگیری میان اسرائیل و گروه‌های مقاومت در نوار غزه شدت یافت و زنگ هشدار برای مجامع بین‌المللی و کشورهای منطقه به صدا درآمد.

ارتش اسرائیل در این درگیری‌ها دست کم ۲۳۰ حمله به نوار غزه انجام داد که در این حملات ده‌ها فلسطینی جان خود را از دست دادند.

در این تحولات مقامات ارتش اسرائیل، ادعا کردند که از نوار غزه حدود ۴۵۰ موشک به سمت شهرک‌های اسرائیل پرتاب شده است که کشته شدن ۴ صهیونیست را در پی داشت.

رمضان بورسا، پژوهشگر و تحلیلگر ترکیه‌ای در گفت‌و‌گو با ایکنا به تحلیل حملات گاه و بیگاه اسرائیل به نوار غزه پرداخت و گفت: اسرائیل در ماه‌های اخیر حملات خود به نوار غزه را ادامه داده است. گاهی با این ادعا که موشکی از غزه به سمت اراضی اشغالی شلیک شده و برخی اوقات نیز بدون دلیل خاصی به این منطقه حمله می‌کند. افزایش حملات به غزه، بخشی از طرح اصلی اسرائیل برای تسلط کامل بر این منطقه است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی سعی می‌کند با تداوم حملات هوایی گاه و بیگاه در نهایت سواحل غزه در مدیترانه را اشغال کند و باعث قطع ارتباط فلسطینیان با مدیترانه شود. همچنین در نظر دارد که بخشی از مردم غزه را نیز راهی صحرای سینا کرده و با قطع ارتباط فلسطینیان با دریای مدیترانه ذخایر غنی زیر زمینی آنان را تصاحب کند.

رمضان بورسا در ادامه  با یادآوری حمله اسرائیل به دفتر خبرگزاری آناتولی در غزه در جریان حملات اخیر به این منطقه درباره چرایی این حمله اظهار کرد: اسرائیل مایل نیست که کشتار، اشغالگری و ظلم‌‌هایی که انجام می‌دهد، منعکس شود. خبرگزاری آناتولی در این راستا نقش مهمی داشت، به همین دلیل هدف حمله قرار گرفت، این حمله علاوه بر مقابله با رویکرد این رسانه پیامی علیه ترکیه نیز داشت؛ زیرا ترکیه با سیاست‌های اشغالگرانه اسرائیل در اراضی فلسطین مخالف است. همچنین ترکیه و اسرائیل در اکتشافات گاز در مدیترانه رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: دولت ترکیه حمله به خبرگزاری آناتولی را محکوم کرد، اما خیلی هم خواهان این نبود که این حمله در رسانه‌ها برجسته شود. این ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.  رویکرد دولت در چنین مسائلی بیانگر این است که به غیر از محکوم کردن در عمل کاری انجام نمی‌دهد.انتهای پیام/141