داخلی     خبر     انديشه
مدیر مدارج علمی حوزه علمیه قم:
ارتباط ارگانیک بین پژوهشهای مهدوی برقرار نیست
  مدیر مدارج علمی حوزه علمیه قم مستندیابی، شبهه زدایی، تحقیقات رجال شناسی و مطالعات تطبیقی را از ارکان اصلی تحقیقات و پژوهشهای موفق مهدوی دانست.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۸۶ ساعت ۲۲:۰۵
کد مطلب : 20451
ارتباط ارگانیک بین پژوهشهای مهدوی برقرار نیست
به گزارش آینده روشن، حجت الاسلام والمسلمین ضمیری در مراسم تقدیر از پژوهشگران مهدوی در مرکز تخصصی مهدویت با عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته پژوهش به پژوهشگران، به خصوص پژوهشگران عرصه مهدویت گفت: اگر بخواهیم با دیدی آسیب شناسانه به بحث پژوهش بنگریم باید بگوییم که مطمئناً تحقیق با تألیف تفاوت اساسی دارد. در تحقیق، فرد به دنبال یک گمشده می‌گردد و تلاش خود را تا پیدا کردن پاسخ روشن و دقیق درباره آن مجهول، با شیوه استدلالی دنبال می‌کند. به گونه‌ای که اگر فرد دیگری در آن راه گام نهاد، بتواند با یافته‌های قبلی آن محقق در یک مسیر قرار گیرد.

وی ادامه داد: متأسفانه بیشتر آثار نوشتاری در این حوزه های نظری، در کشور ما مربوط به تألیف می‌شود. جمع آوری چند منبع و دسته بندی آنها چیزی است که امروزه به وفور در آثار مکتوب یافت می‌شود. در حالی که محققان باید در عرصه پژوهش و کشف مجهولات تلاش کنند و نه گردآوری مطالب دیگران.

حجت الاسلام والمسلمین ضمیری بر مسئله محور بودن تحقیقات پژوهشگران تأکید کرد و افزود: پژوهش های محققان نباید موضوع محور باشد. ریز کردن و جزئی کردن موضوعات ضروری است. باید یک دغدغه در ذهن پژوهشگر ایجاد شود و با دنبال کردن مدارک مستند و با ارائه ادله قطعی به جستجوی حقایق بپردازد. روش تحقیق درست نیز در موفقیت یک پژوهش بسیار تأثیرگذار خواهد بود. بسته بندی و ارائه زیبای پژوهشها هم باید از سوی محققان مورد توجه قرار گیرد.

مدیر مدارج علمی حوزه علمیه قم، خطاب به پژوهشگران عرصه مهدویت گفت: مستندیابی از طریق مطالعه دقیق در رجال شناسی از لوازم اصلی یک پژوهش دقیق و کامل مهدوی است. شبهه زدایی و انجام مطالعات تطبیقی از دیگر موضوعاتی است که می‌بایست در پژوهشهای حوزه مهدویت مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: پژوهشگران مهدوی می‌بایست تلاش بسیاری را در امر تبیین دقیق معارف مهدوی انجام دهند. یکی از نقاط ضعف پژوهشهای مهدوی این است که یک ارتباط ارگانیک بین پایان نامه‌ها و پژوهش های مهدوی برقرار نیست. یعنی این که نمی‌توان موضوعات مختلف را در تحقیقات هم طول و هم عرض در کنار یکدیگر قرار داد تا به مجموعه مستدلی از پژوهش های مربوط به هم رسید و این نقیصه با برنامه‌ریزی درست پژوهش حل شدنی است.