داخلی     خبر     انديشه
«خط امان» جایزه کتاب فصل را برد
برگزیدگان کتاب فصل معرفی شدند
  در مراسم معرفی برگزیدگان هفتمین دوره جایزه کتاب فصل (ویژه پاییز) که روز دوشنبه نوزدهم اسفند 87، در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد، کتاب «خط امان» نوشته آیت الله امامی کاشانی، برگزیده این دوره در بخش کلام معرفی شد.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۸۷ ساعت ۰۸:۴۷
کد مطلب : 28462
تصویر جلد کتاب خط امان، نوشته آیت الله امامی کاشانی
تصویر جلد کتاب خط امان، نوشته آیت الله امامی کاشانی
به گزارش آینده روشن، کتاب خط امان (پژوهشی در موعود ادیان)، نوشته آیت الله امامی کاشانی جایزه هفتمین دوره کتاب فصل (فصل پاییز) را در بخش کلام از آن خود کرد.

این کتاب از یک مقدمه و هفت فصل تشکیل شده است و در آن مباحثی هم‌چون «وجود مصلح جهانی از دیدگاه فطرت»، «ولی عصر، نقطه اعتدال اسمای جلال و جمال در زمین»، «برهان نظام احسن (عنایت) و ضرورت وجود امام معصوم»، «موعود در دلیل استقرا»، «آینده بشریت از دیدگاه فلسفه تاریخ»، «قاعده لطف و ضرورت امام در هر عصر» و «آینده بشریت و ضرورت ظهور مصلح جهانی از دیدگاه ادیان الاهی» مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در این باره محمد علی رمضانی دبیر علمی این مراسم در گفتگو با واحد مرکزی خبر گفت: در این دوره همه آثار در موضوعات ده گانه در حوزه های دین، فلسفه و روانشناسی، زبان، علوم خالص، علوم کاربردی، هنر، ادبیات، تاریخ، کودک و نوجوان ارزیابی و داوری شد و کتابهای فصل (پاییز) نخستین بار چاپ شدند که مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی گفت: 3 هزار و 484 عنوان کتاب در این دوره در سه مرحله ارزیابی و داوری شدند که در نهایت 21 عنوان کتاب برگزیده و 29 عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شد.

رمضانی افزود: از این تعداد کتاب 15 کتاب تالیف، پنج کتاب ترجمه و یک کتاب تصحیح است.

وی گفت: جایزه کتاب فصل فرصت مغتنمی است که با تقدیر و تشویق نویسندگان ، محققان و مترجمان برتر زمینه رشد و تعالی کمی و کیفی کتاب و کتابخوانی را فراهم می سازد و در نتیجه رشد و پیشرفت علم و دانش ، فناوری ، فرهنگ ، ادب و در نهایت تعالی معنوی و رشد ارزشهای دینی و ایمانی جامعه را آرمان خویش قرار می دهد.

دبیر علمی هفتمین دوره کتاب فصل افزود: معیارهای انتخاب بهترین کتاب نیز براساس بدیع بودن موضوع کتاب ، رعایت استانداردها در ساختار، فصل بندی ، نگارش، رعایت استانداردها در ذکر منابع و مؤاخذ ، بهره گیری از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی و بالا بودن عیار علمی و محتوای کتاب است.
 
در این مراسم محسن پرویز معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اشعری رئیس کتابخانه ملی حضور داشتند و چند تن از برگزیدگان از جمله مهدی بهادری نژاد، آیت الله امامی کاشانی و محمدرضا بایرامی به تشریح ویژگی های کتابهایشان پرداختند.

به گزارش مهر، در بخش آثار مربوط به دین، حوزه علوم قرآنی کتاب تفسیر الاثری الجامع، تالیف محمد هادی معرفت چاپ موسسه التمهید قم، در حوزه کلام کتاب خط امان، تالیف محمد امامی کاشانی، چاپ دفتر نشر فرهنگ اسلامی و در حوزه اخلاق کتاب آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن تالیف محمد بهشتی چاپ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و تهران و سازمان سمت به عنوان کتابهای برتر برگزیده شدند.

در بخش آثار فلسفه و روان شناسی در حوزه فلسفه اسلامی کتاب رساله فی «الاتحاد العاقل و المعقول»، تالیف صدرالدین محمد شیرازی به تصحیح، تحقیق و مقدمه بیوک علیزاده زیر نظر سید محمد خامنه ای از انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا انتخاب شد.

در بخش زبان، کتاب فرهنگ ادبیات فارسی، تالیف محمد شریفی چاپ موسسه فرهنگ نشر نو و انتشارات معین به عنوان اثر برتر برگزیده شد.

در بخش علوم خالص نیز در حوزه فیزیک کتاب دانشنامه فیزیک ترجمه محمد ابراهیم ابوکاظمی و در حوزه زیست شناسی کتاب راهنمای پرندگان ایران، تالیف جمشید منصوری از انتشارات کتاب فرزانه به عنوان آثار برتر انتخاب شدند.

در بخش علوم کاربردی در حوزه مهندسی صنایع، کتاب سناریونگاری یا برنامه ریزی بر پایه سناریوها، تالیف عزیزعلیزاده، وحید وحیدی مطلق و امیر ناظمی از موسسه مطالعات بین المللی انرژی برگزیده شد.

همچنین در بخش مهندسی مواد و معدن، کتاب کامپوزیتهای زمینه فلزی، تالیف نیخیلش چاولا و کریشان چاولا، ترجمه محمود مرآتیان و میثم جلالی از اصفهان از مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی به عنوان اثر برتر معرفی شد.

در بخش کتابهای کامپیوتر، کتاب اصول سیستمهای کامپیوتری، تالیف آندرواس تننباوم و ترجمه مهران گرمه ای، غلامحسین رستمی و رضا اکبرزاده از انتشارت نیکتاب انتخاب شد.

در حوزه مهندسی کشاورزی، کتاب اصلاح مراتع، تالیف حسین آذرنیوند و محمد علی زارع چاهوکی از انتشارات دانشگاه تهران و در بخش آثار هنری حوزه هنرهای نمایشی، کتاب دریچه ای به تئاتر کودک در ایران، تالیف داود کیانیان این جایزه را به خود اختصاص دادند.

کتاب بادگیر شاهکار مهندسی ایران، تالیف مهدی بهادر نژاد و علیرضا دهقانی از انتشارات یزدا در بخش معماری به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

در بخش ادبیات حوز نثر معاصر کتاب آوای نهنگ، نوشته احمد بیگدلی از نشر چشمه، در حوزه شعر معاصر کتاب بگذارید به تصویر خودم خوش باشم، سروده عباس احمدی از انتشارات آبرخ، در حوزه تاریخ و نقد ادبی کتاب اعلام جغرافیایی در متون ادب فارسی تا پایان قرن هشتم، تالیف کاظم دزفولیان از انتشارات دانشگاه شهید بهشتی برگزیده شدند.

در بخش متون ادبیات عرب کتاب ابن علویه الکاتب: دراسه فی سیرته و تراثه، تالیف حیدر محلاتی و در بخش کتابهای تاریخی کتاب ظهرنامه در دو جلد، تالیف شرف الدین علی یزدی به تصحیح و تحقیق سید سعید میرمحمد صادق و عبدالحسین نوایی از انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

در بخش کتاب کودک و نوجوان ویژه داستانهای ایرانی، کتاب طعم تلخ خرما، نوشته مهناز فتاحی از انتشارات پالیزان و در گروه نوجوان، کتاب گرگ ها از برف نمی ترسند، نوشته محمدرضا بایرامی عنوانهای کتاب برگزیده را از آن خود کردند.

در بخش داستان ترجمه، کتاب نگهان قوچهای وحشی، نوشته نیکلاس کلاشینکف ترجمه مجید عمیق از نشر نسیم اندیشه برگزیده شد.