داخلی     خبر     انديشه
استاد محمد حکیمی در فرهنگسرای انتظار مشهد:
مساله انتظار و مهدویت یک مساله اصیل اسلامی شیعی است
  استاد محمد حکیمی گفت: مساله انتظار و مهدویت یک مساله اصیل اسلامی شیعی است، و امروز باید به دنبال بررسی و نقش مهدویت در دنیا باشیم.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : 54256
مشهد، جلسه گروه نویسندگان فرهنگسرای انتظار
مشهد، جلسه گروه نویسندگان فرهنگسرای انتظار
به گزارش خبرنگار آینده روشن از مشهد، این نویسنده مهدوی در جمع گروه نویسندگان فرهنگسرای انتظار مشهد گفت: تحقیق اندیشه ها در هر موضوع نیاز دارد که حداقل در همان موضوع مطالعاتی صورت گیرد تا با دیدگاه گذشتگان نسبت به آن موضوع  آشنا شد.

وی ادامه داد: در هر نوشته ای به تبع زندگی ها، فرهنگ ها، اندیشه ها رو به تعالی می روند گرچه گذشتگان چیزهایی را گفتند ما نوشته هایی را از آنها خواندیم، فیش برداری کردیم، از اینرو گاهی اوقات می توان با مطالعه نوشته های دیگران در گذشته مطالبی نو به دست آورد.

نویسنده و مولف مهدوی در ادامه به نوع مطالب، منابع با موضوعات امام زمان (عج) و مهدویت اشاره کرد و افزود: در مطالعات مقدماتی کتاب های معروف در زمینه مهدویت منابع عربی که در این زمینه است، به ویژه حضرت مهدی (عج) یکی از مسایل مسلم اسلامی است و در منابع اولیه اسلام از قرآن و حدیث، عامه و خاصه درباره ایشان بسیار بیان شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۴ هزار حدیث با موضوع امام زمان (عج) موجود است، افزود: ما هیچ موضوعی به اندازه مهدویت نداریم که بیش از ۴ هزار حدیث داشته باشد، از اینرو باید یک مطالعه جدی درباره این احادیث داشته باشیم، کتاب بحارالانوار مجلسی در چاپ های جدید در جلدهای ۵۱ ،۵۲ ،۵۳ به حضرت مهدی (عج) اختصاص دارد که باید از منابع اصلی مطالعه در امر نویسندگی قرار گیرد.

حکیمی در ادامه به کتاب های دیگر مهدوی که بعنوان منابع مورد استفاده برای نویسندگان است اشاره کرد و افزود: کتاب های الغیبة شیخ طوسی، غیبت شیخ نعمانی در دو جلد، کمال الدین شیخ صدوق و در کتاب های اصولی مثل کافی شیخ کلینی درباره اصل امامت بحث و اثبات نموده است از جمله کتاب هایی است که نویسندگان عصر حاضر اگر بخواهند به موضوع مهدویت به صورت جدی بپردازند این منابع بسیار به آنها کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه آیات بسیاری از قرآن کریم به امام مهدی (عج) اختصاص دارد، افزود: امروز باید این آیات تفسیر شود و نویسندگان محور نوشته های خود را به بررسی و تفسیر آن بگذارند و کتاب های زیادی در این عرصه نگاشته شود.

این نویسنده مشهدی خطاب به گروه نویسندگان فرهنگسرای انتظار گفت: به هرحال آنچه که ما در قدم های نخستین باید انجام دهیم مطالعه جدی بر روی مساله مهدویت است و کتاب هایی که در این عرصه نوشته شده است را بخوانیم و بعد ببینیم آیا می توانیم حرف های جدیدتر و نو از روایات پیدا کرد.

وی در بخشی از سخنان خود به معرفی کتاب هایی با موضوع امام زمان (عج) که نگاشته است اشاره کرد و ادامه داد: «در فجر ساحل» نخستین کتاب با موضوع معارف مهدویت بوده است که ۵۰ سال پیش نوشته شده است، کتاب «عصر زندگی» که در سال ۷۱ برای اولین بار منتشر شد و تا به حال چندین بار تجدید چاپ شده است، کتاب «جهانی سازی مهدوی و جهانی سازی غربی» از جمله کتاب هایی است که تا به امروز تنها در موضوع مهدویت نگاشته است.

وی ادامه داد: کتاب های دیگر که در سال های اخیر به همراه تعدادی از نویسندگان دیگر در عرصه مهدویت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) منتشر شده است که به مجموعه انتظار معروف است، امام مهدی (عج) در حدیث ثقلین، انتظار در اندیشه ها، امام مهدی (عج) در اندیشه ها و امام مهدی (عج) در طول عمر، از دیگر کتاب هایی است که با موضوع مهدویت منتشر شده است.

حکیمی تخصص نویسنده در یک موضوع را یکی از فواید کار نویسندگی دانست و افزود: وقتی انسان بر روی یک موضوع، یک بخش جدی کار می کند، می تواند همه ابعاد آن را مورد سنجش قرار دهد و به سوالاتی که با مطالعه در این عرصه ایجاد می شود پاسخ دهد.

وی تصریح کرد: مساله انتظار و مهدویت یک مساله اصیل اسلامی شیعی است و امروز باید به دنبال بررسی و نقش مهدویت در دنیا بود و به این سوال ها پاسخ داد؛ الان در جامعه ما بشریت چه نقشی دارد، جامعه اسلامی به کدام آینده در حال حرکت است؟ که برای پاسخ بخش های مختلف، منابع مورد نیاز را مطالعه می کنیم و در این صورت است که می توانیم مطلب نو  در عرصه مهدویت ارایه دهیم.

در ادامه این جلسه نویسندگان هر یک به معرفی خود و تالیفات خود پرداختند و استاد محمد حکیمی از استعدادهای و گفته های نویسندگان فرهنگسرای انتظار استقبال و ابزار خرسندی کرد.

انتهای پیام/ن/1/گ/