داخلی     خبر     سیاست
آیت‌الله مکارم شیرازی:
قرضاوی تعصب را کنار بگذارد و به واقعیات توجه کند
ایران اجازه نمی دهد که انقلاب های منطقه از سوی بیگانگان مصادره شود
  حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با انتقاد شدید از سخنان قرضاوی درباره قیام مردم بحرین و سرکوب قیام‌کنندگان از وی خواست تعصب را کنار گذاشته و به واقعیات بیشتر توجه کند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب : 41844
قرضاوی تعصب را کنار بگذارد و به واقعیات توجه کند
به گزارش آینده روشن، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید روز چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به حدیث اخلاقی در خصوص آداب معاشرت به تبیین شیوه‌های برخورد با مخالفان پرداخت و گفت: ما در این امور باید به سیره ائمه اطهار(ع) توجه کنیم و هرآنچه آنها انجام می‌دادند را انجام دهیم.

وی با بیان این‌که مخالفان ما سه دسته هستند، تصریح کرد: گروه اول ناصبی‌ها هستند که دشمن ائمه‌اند و ما از آنها بیگانه‌ایم، البته این‌ها کم‌اند، دسته دوم مخالفان شیعه هستند که غالب وهابی‌ها این‌گونه‌اند که با شیعه مخالفند.

این مرجع تقلید بیان داشت: دسته سوم نیز گروهی هستند که شیعه نیستند؛ اما به اهل بیت(ع) و شیعه علاقه‌مندند و باید توجه داشت که رفتار ما با این سه گروه یکسان نیست.

وی افزود: ما با گروه سوم رفتار دوستانه‌ای داریم که همین شیوه برخورد گاهی باعث جذب آنان به مذهب تشیع نیز شده است و ما این مسأله را در ایام انقلاب که در شهر مهاباد تبعید بودیم تجربه کردیم.

این مرجع تقلید یادآور شد: با گروه دوم در شرایط فعلی مدارا می‌کنیم حتی وقتی به مکه می‌رویم با آنها نماز می‌خوانیم، حضرت امام‌(ره) هم بر این مسأله تأکید ویژه‌ای داشتند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: شرایط زمان به گونه‌ای است که اگر بین امت اسلام نزاع و درگیری ایجاد شود ثمره آن را دشمنان می‌چینند و ما در شرایط کنونی باید به این امر توجه داشته باشیم و بهانه دست کسی ندهیم.

وی اضافه کرد: این مسأله به معنای صرف‌نظر کردن از اصول نیست، ما محکم بر روی اصول خودمان استوار هستیم و دوازده امام را جانشینان پیامبر اکرم(ص) می‌دانیم.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با اشاره به قیام مردم بحرین از سخنان قرضاوی درباره این قیام انتقاد کرد و گفت: این شخص اخیراً درباره شیعیان بحرین و قیام ملت بحرین سخنانی گفته که زیبنده یک عالم دینی نیست، او گفته است ما نسبت به این‌ها علاقه‌ای نداریم و سرکوب شوند.

وی افزود: آیا یک عالم روشن دینی می‌توان چنین حرفی بزند، معنای این سخن آقای قرضاوی این است که ما در میان مسلمانان تبعیض قائل شویم؛ قرضاوی در مصر از قیام طرفداری می‌کند، در لیبی از جنگ؛ اما وقتی نوبت به بحرین می‌رسد از دیکتاتوری حمایت می‌کند،‌ آیا این یک بام و دو هوا برای یک عالم دینی درست است؟

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی قیام مردم بحرین را منحصر به شیعیان ندانست و با بیان این‌که همه آنها قیام کرده‌اند ابراز داشت: حتی علمای اهل سنت در بحرین برای قیام بیانیه داده‌اند، آن وقت انسان بیاید چنین حرفی بزند.

این مرجع تقلید افزود: نخستین شرط عالم دینی کنار گذاشتن تعصب است و این یک بام و دو هوا که ناشی از تعصبات فرقه‌گرایانه است درست نیست و نتیجه آن را رژیم صهیونیستی و دشمنان اسلام می‌برند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در ممالک اسلامی مانند لبنان، شیعه، سنی و مسیحی همه با هم دارند کشور را اداره می‌کنند، در مصر هم این‌گونه است، اینها فقط از ایران می‌ترسند.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران در تحولات خاورمیانه ابراز داشت: من دلم می‌خواهد آقای قرضاوی بیاید، رییس جامعه الازهر هم باشد، مفتی بزرگ سعودی هم حضور داشته باشد و چهار نفر بنشینیم و حساب کنیم اگر انقلاب اسلامی نبود و توی دهان آمریکا زده نشده بود، وضع منطقه چگونه بود. آیا مصر می‌توانست این‌گونه باشد و آیا خاورمیانه این‌گونه بود.

وی تأکید کرد: اگر شیعیان در ایران و لبنان ضرب شست به اسرائیل نزده بودند وضع منطقه چگونه بود، اگر ایران نبود وضعیت منطقه به گونه‌ای دیگر بود و آمریکا و استکبار جهانی اهداف شوم خود را اجرایی می‌کردند.

این مفسر قرآْن کریم، مصادره انقلاب‌های منطقه را از جمله دسیسه‌های استکبار جهانی دانست و گفت: بعد از به وجود آمدن این انقلاب‌ها باید مراقب بود که بیگانگان و خارجی‌ها آن را مصادره نکنند.

این مرجع تقلید افزود: جمهوری اسلامی ایران نیرویی قوی است که می‌تواند جلوی مصادره شدن انقلاب‌های منطقه را به سهم خود بگیرد و در شرایط کنونی هم به وجود ایران و حزب‌الله نیاز است.

وی تأکید کرد: آقای قرضاوی باید بنشیند و بیشتر مطالعه کند، تعصب را کنار بگذارد و ببیند اگر جمهوری اسلامی ایران و حزب الله نبود منطقه چه وضعی داشت.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان سخنان خود تصریح کرد: امیدواریم خداوند تبارک و تعالی، دید خوب، تشخیص صحیح و درک خالی از تعصب به همه ما مرحمت کند. 

انتهای پیام/ن/0