داخلی     گفتگو     انديشه
انتقام غرب از اسلام راستین
  یک پژوهشگر گفت: جهان غرب تلاش دارد تا با مخدوش نشان دادن چهره و شخصیت پیامبر اسلام (ص)اساس هویت اسلامی و مسلمانان را زیر سوال ببرد.
عکاس :
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۴۲
کد مطلب : 55560
حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی
حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی
حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی از پژوهشگران و معاون فرهنگی - هنری موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) در گفت وگو با خبرنگار بخش فرهنگی آینده روشن هدف اصلی ساخت فیلم های موهن علیه دین اسلام را وارونه نشان دادن آموزه های اسلام ناب محمدی دانست. متن کامل این گفت و گو در ذیل آورده شده است.

• به نظرتان انگیزه اصلی سازندگان این فیلم موهن چیست؟ 

** پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بازتاب آن در سطح جهان اسلام، سبب شد تا جهان غرب به سرکردگی صهیونیست ها، تلاش کند تا چهره ای وارونه از اسلام ناب محمدی ارایه دهد. نوک پیکان این حملات نیز شخصیت عظیم الشان پیامبر اکرم (ص) است. جهان غرب تلاش دارد تا با مخدوش نشان دادن چهره و شخصیت آن بزرگوار، اساس هویت اسلامی و مسلمانان را زیر سوال ببرد. تولید اینگونه فیلم ها و آثار به اصطلاح هنری، با ماجرای جعلی 11 سپتامبر شدت یافت. فیلم موهن «فتنه» در هلند و کاریکاتورهای توهین آمیز دانمارکی و در ادامه این فیلم اخیر، ادامه دهنده روندی است که با رمان های سلمان رشدی و سلیمه نسرین آغاز شد. 
دست اندرکاران این آثار تلاش دارند تا اسلام را با دو مقوله «جنسیت و خشونت» پیوند دهند و این ویژگی را خصیصه تمامی مسلمانان بداند. اسلام رسمی از دیدگاه غرب اسلامی، است که در برابر غرب و دشمنان نرم و در برابر توهین به باورهای دینی به بهانه آزادی بیان ساکت باشد و ادای روشنفکری را دربیاورد.
سازندگان این آثار ورای تفکر سکولاریسم که در اندیشه غربی قرار دارد، تلاش دارند تا اساس وحی و نبوت را زیر سوال ببرند و آن را دستاورد صحرانشینان عرب بدانند. در این فیلم جسارت را به اوج رسانده و رسالت پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) را علاوه بر آنکه برگرفته از مسیحیت می دانند، با مسایل جنسی پیوند می دهند. این دیدگاه خطرناک و شیطانی،
سازندگان این آثار ورای تفکر سکولاریسم که در اندیشه غربی قرار دارد، تلاش دارند تا اساس وحی و نبوت را زیر سوال ببرند و آن را دستاورد صحرانشینان عرب بدانند.
تلاش دارد تا اساس دین و وحی را با دیدگاه فرویدی تحلیل و پیوند بزند و آن را زاییده افکار شهوت آلود معرفی کند. از اینرو شخصیت مکرم پیامبران (ع) و اولیای الهی بیش از آنکه انسان هایی معصوم و الگوی اخلاقی باشند، شهوتران و زنباره اند و دین را نیز وسیله ای برای امیال شیطانی و شهوانی قرار داده و هرکس که در برابر امیال آنان قرار گیرد را با قساوت مختص صحرانشینان از بین می برند. 
دست اندرکاران اینگونه آثار تلاش دارند تا اسلام و مسلمانان را به دور از هرگونه تفکر و تمدن درخشان به تصویر کشیده و پیشینه و امروز مسلمانان را با توحش و بربریت برابر بدانند. اینان اسلام و پیامبر (س) و حتی مهدویت را مترادف با حاکمیت صحرانشینان می دانند و آن را با حمله مغولان مقایسه می کنند و جنایت های غربی ها در دوران جنگ های صلیبی در اندلس و فلسطین و دوران رنسانس در دوران اکتشاف قاره آمریکا و اقیانوسیه را به عمد به فراموشی سپرده اند و آن را تلاش برای متمدن ساختن اقوام بدوی معرفی می کنند.

• واکنش مناسب مسلمانان در این موارد چیست؟ 

** اولین و مهم ترین واکنش مسلمانان، حفظ حساسیت و اعتراض های گسترده اجتماعی و خیابانی است. بر اساس تجربه ای که از تاریخ اندوهبار اندلس (اسپانیا) به ما رسیده است، در آن دوران مسیحیان متعصب در سر چهارراه های شهرهای اندلس به شخصیت پیامبر اسلام (ص) توهین می کردند. در ابتدا مسلمانان واکنش نشان داده و توهین کنندگان را به سزای اعمال ننگین شان می رساندند و از اینرو کلیسا توهین به پیامبر اسلام (ص) را برای جلوگیری از کشته شدن توهین کنندگان ممنوع کرد، ولی پس از مدتی که مسلمانان دچار اختلاف درونی شدند و گروهی از آنان هم‌پیمان مسیحیان شدند و گروهی دیگر نیز گرفتار بی بندوباری و مادیات شدند. به این ترتیب، مسیحیان بار دیگر سر گذرگاه های شهرهای اندلس به پیامبر اسلام (ص) جسارت کردند و کسی نیز به آن ها کاری نداشت و بدین گونه بود که با پایه گذاری جسارت به پیامبر اسلام (ص) اساس تمدن اسلامی در اندلس نابود و محو شد.
دومین و مهم ترین واکنش اجرای احکام اسلامی است. به خاطر داشته باشیم که در ماجرای فتح مکه پیامبر عظیم الشأن
براساس تجربه ای که از تاریخ اندوهبار اندلس به ما رسیده است، در آن دوران مسیحیان متعصب در سر چهارراههای شهرهای اندلس به شخصیت پیامبر اسلام (ص) توهین می کردند.
اسلام (ص) تمامی مشرکان را مورد عفو قرار داد، مگر کسانی که در فتح مکه مقاومت کرده بودند و یا کسانی که با اشعار توهین آمیز به شخصیت پیامبر اسلام (ص) جسارت روا داشتند. این دیدگاه در فقه اسلامی نیز تبیین شده است و مهم حفظ جایگاه رسالت و شخصیت وحیانی پیامبر اسلام (ص9 می باشد. این خط قرمز نه از سوی مسلمانان و یا فقها، که از سوی خداوند تبارک و تعالی ترسیم شده تا این مقوله بازیچه هوسبازان و شیاطین قرار نگیرد.
البته نکته مهم در اجرای حدود اسلامی، واگذاری آن به نهادهای دینی و مهم تر از آن، تبیین این مقوله و چرایی آن در رسانه های اسلامی است. چرا که مدعیان حقوق بشر به بهانه آزادی بیان، بارها به شخصیت پیامبر اسلام (ص) و دیگر انبیا )(ع) و مقدسات اسلامی توهین می کنند و اجرای حدود اسلامی را حتی برای مجرمان معمولی منافی با حقوق بشر ترویج می کنند، چه رسد به اجرای حدود در خصوص این جنایت عظیم و اهانت به شخصیت پیامبر اسلام (ص). نباید اجازه داد هر مدعی هنر و قلمی در عصر حاضر و در پناه سنگر شیطانی حقوق بشر و آزادی بیان، به گونه ای مقدسات اسلامی را بازیچه افکار خام و یا شیطانی خود قرار دهد و زمینه را برای عمومی و عادی شدن این توهین ها فراهم می آورد. وظیفه رسانه ای مسلمانان، تبیین چرایی اجرای حدود الهی و بویژه این حد الهی می باشد. زیرا صرف واکنش خشونت آمیز و کشتن افراد به ظاهر غیرمرتبط با دست اندرکاران این توهین ها، بیش از آنکه به اجرای حدود الهی کمک کند و ماهیت بازدارندگی داشته باشد، آب به آسیاب دشمن ریختن است و تبلیغات ضد اسلامی را شلعه ورتر ساخته و دیدگاه غیر مسلمانان مستضعف را به شدت نسبت به مسلمانان بدبین می سازد.

• بعنوان یک کارشناس مذهبی و بر اساس مبانی دین اسلام، نتیجه نهایی این جدال را چگونه می بینید؟ 

** به فرموده قرآن کریم: «یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم ویابی الله الا ان یتم نوره ولو کره الکافرون.» (توبه: ۳۲)
برخورد با اسلام و شخصیت پیامبر اسلام (ص) از آغاز بعثت شروع شد و آن حضرت (ص) را ساحر و مجنون و غیره خواندند. ولی به فضل الهی نور قرآن و رسالت پیامبر اسلام (ص) و محبت الهی در طی قرن ها چنان در عالم گسترش یافت
برخورد با اسلام و شخصیت پیامبر اسلام (ص) از آغاز بعثت شروع شد و آن حضرت را ساحر و مجنون و غیره خواندند. ولی به فضل الهی نور قرآن و رسالت پیامبر اسلام و محبت الهی در طی قرن ها چنان در عالم گسترش یافت که این توهین ها نمی تواند آن را خاموش و یا کم رنگ سازد.
که این توهین ها نمی تواند آن را خاموش و یا کم رنگ سازد و باز به فرموده قرآن کریم: 
«انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون.» (حجر:9) خداوند تبارک و تعالی همانگونه که قرآن کریم را تاکنون از آسیب و انحراف حفظ کرده است، شخصیت والای پیامبرش (ص) و اولیای خود را نیز حفظ خواهد کرد و توهین کنندگان راه به جایی نخواهند برد.

• فرصت هایی که این فیلم به طور ناخواسته برای گسترش اسلام حقیقی فراهم می سازد چیست؟ 

** حقیقت این است که متاسفانه از زمانی که مسلمانان از اهل بیت پیامبر (ص) جدا شدند، چهره ای از اسلام را به نمایش گذاشتند که با هدف رسالت پیامبر اسلام (ص) فاصله دارد. این اسلام که زمانی بعنوان دین رسمی شناخته می شد، سرانجام به اسلام سلفی رسید و دیدگاه امویان و اسراییلیات را وارد احادیث و کتب سیره و تاریخ اسلامی کرد. همین روایات ساختگی نیز دستاویز مستشرقان قرار گرفت و اسلام و پیامبر عظیم الشأن (ص) را از دیدگاه این روایات شناخته و به دنیا معرفی کردند. در قرن حاضر نیز متاسفانه اسلام تکفیری با پشتوانه نفتی و دولتی و تبلیغ در کنگره عظیم حج تلاش دارد تا تحریفات خود را بعنوان اسلام راستین به جهانیان معرفی سازد. خطری که بیداری اسلامی را نیز تهدید می کند همین قرائت نادرست از اسلام است که به اختلاف ها دامن می زند، مقدسات اسلامی را نابود می سازد و به دیگر اقوام و ادیان به نام مقدس اسلام، خشونت روا می دارد.
اکنون نوبت این است که هنرمندان و دانشمندان جهان اسلام با بهره گیری از ابزار هنر و رسانه، چهره درست اسلام و نبی مکرم اسلام (ص) را برای نسل جوان مسلمان و جهانیان معرفی کنند و خرافات و اسراییلیاتی که متاسفانه در برخی منابع غیر معتبر اسلامی گنجانده شده است را برملا سازند تا دستاویز دشمنان اسلام و یا مسلمانان ناآگاه قرار نگیرد.
راهکار دیگر، بویژه برای شیعیان، این است که با بهره گیری از این فرصت، مسلمانان اهل سنت را به دور از تعصب و توهین، به آل محمد و عترتی که سفارش خداوند متعال در قرآن و پیامبر اسلام (ص) در حدیث غدیر و ثقلین و ... است، رهنمون سازند. آل محمد (ص) و عترت پاک ایشان، معرفی کننده درست اسلام راستین و شخصیت والای پیامبر اسلام (ص) هستند و می توان با تولید فیلم و برنامه از سخنان و سیره اهل بیت رسول خدا (ص)، به شناسایی چهره حقیقی آن رسول مکرم و سوق دادن مسلمانان و جهانیان به اسلام اصیل و پیراستن آن از خرافات و اسراییلیات کمک کرد.
ان شاءالله.

انتهای پیام/گ/0/