داخلی     گفتگو     انديشه
نازل تر از هزل
  مصطفی موسوی تبار، فیلمساز در گفت‌وگو با خبرنگار بخش فرهنگی آینده روشن درباره فیلم موهن آمریکایی تاکید کرد: سازنده این فیلم موهن آنقدر ابزار سینما برایش ناآشنا بوده است که حتی موفق نشده به هجو نزدیک شود.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۹
کد مطلب : 55632
نازل تر از هزل
متن کامل این گفت وگو را در زیر می خوانید.

• حرف حساب این فیلم چیست؟

** در ابتدا باید در تعریف این ویدیو دچار اشتباه نشویم. چون ویدیویی که قسمتی در آن در یوتویوب گذاشته شده است، نمی‌تواند در تعریف فیلم بگنجد؛ چه به لحاظ هنری و چه به لحاظ صنعت فیلم. اصلا تعریف یک فیلم را ندارد اما اینکه حرف حسابش چیست؟ باید بگویم حرف حسابش دقیقا توهین و سیاه‌نمایی است. یعنی این ویدیو قرار نیست نقدی کند یا اینکه مثلا جنبشی را به چالش بکشد، چون المان‌های این کار را هم ندارد و فقط قصد تمسخر داشته که آنقدر ابزار سینما برایش ناآشنا بوده که حتی موفق نشده است به هجو نزدیک شود. یعنی به هدف اصلیش که قرار بوده هجو باشد، هم نرسیده است. اینگونه تولیدات، حتی اگر آن‌ها را فیلم قلمداد کنیم به لحاظ تاثیرگذاری روند منفی دارند.
حتی از پس نمابندی یک قسمت‌هایی مثل شکنجه پیرزن هم که خیلی ساده می‌توانست ساخته شود، بر نیامده است. بازیگران بازی خوبی ندارند و واقعا بعید به نظر می‌رسد حرف کارگردان مبنی بر بودجه ۵ میلیون دلاری هزینه شده برای این ویدئو صحت داشته باشد.
چون بیننده کلا قرار است زشتی‌های شخصی یا جنبشی را ببیند. مثل زمانی که انسان در معرض گفتار یک آدم دروغگوی اهل تهمت و افترا بنشیند.

• از چه جهت تاکید دارید که این اثر یک فیلم سینمایی نیست؟ 

** این ویدیو خیلی بد ساخت و بد کیفیت است. با تکنیک کروماکی فیلمبرداری شده و این اتفاق افتاده بسیار ضعیف صورت گرفته است و عملا دکوری در تصویر مشاهده نمی‌شود. به لحاظ کارگردانی ضعف‌های عمده دارد، حتی از پس نمابندی یک قسمت‌هایی مثل شکنجه پیرزن هم که خیلی ساده می‌توانست ساخته شود، بر نیامده است. بازیگران بازی خوبی ندارند و واقعا بعید به نظر می‌رسد حرف کارگردان مبنی بر بودجه ۵ میلیون دلاری هزینه شده برای این ویدیو صحت داشته باشد. چون واقعا با این پول می‌شود یک فیلم به معنای واقعی ساخت. از سازندگان و حامیان فیلم می‌شود فهمید که این ویدیو یک فیلم برای جهان نیست، بلکه ویدیویی در سطح یک محفل ساده و خارج از جهان هنر است. 

• چرا فیلمی تا این حد بی‌کیفیت در هالیوود ساخته می شود؟ 

** اینکه چرا این فیلم ها در هالیوود ساخته می‌شود، باید گفت که سال‌هاست که در سینمای هالیوود شما می‌بینید که انسان‌های شرقی یا مسلمانان و اعتقاداتشان به چالش کشیده می‌شود، اما معمولا این اتفاقات در غالب ساخت فیلم می‌افتد نه اینگونه ویدیوهای ناشیانه. فیلم‌هایی
تاریخ نشان داده است آدم‌هایی که این‌گونه عمل می‌کنند، بعد از عملشان که نوعی عمل انتحاری است، همیشه از سایه خودشان هم می‌ترسند.
که گاه قابل نقد هستند. این ویدیو این قابلیت را هم ندارد. گاهی شما به صورت غیرتعمدی در آثار سینمایی هالیوودی تضاد فرهنگی غرب و شرق را مشاهده می‌کنید که زندگی شرقی را به چالش می‌کشاند و گاهی فیلم‌هایی فقط با هدف به چالش کشیدن ساخته می‌شوند. در هر صورت، این ویدیو جزو هیچکدام از دو دسته بالا نیست و کارگردان آن که ظاهرا مصری‌الاصل است، ادعا دارد این فیلم را با پول‌هایی که از خیران یهودی و اسراییلی فراهم کرده، ساخته است.

• آیا فکر می‌کنید این روند ادامه داشته باشد؟ 

بله. تا وقتی افراط و تفریط وجود دارد، این روند هم وجود دارد. اینگونه ابراز مخالفت‌ها فقط از کسانی سر می‌زند که طاقت گفت وگو و تعامل را ندارند و یک راست می‌خواهند ریشه مخالفشان را از بن و بنیاد قطع کنند. اما تاریخ نشان داده است آدم‌هایی که اینگونه عمل می‌کنند، بعد از عملشان که نوعی عمل انتحاری است، همیشه از سایه خودشان هم می‌ترسند. قطعا این ویدیو به خاطر فضای کاملا سیاهش به سرنوشت آثار مشابه می‌پیوندد. یعنی حتی مخالفان اسلام هم با این اثر ارتباط برقرار نمی‌کنند. 

انتهای پیام/گ/0/