نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش » انديشه

در هشتمین همایش دکترین مهدویت مطرح شد؛

بررسی علائم امام پنهان در اثر هنری خورخه لوئیس بورخس

۱۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۲

مرجع : خبرگزاری آينده روشن

گزارشگر :

یک کشیش ایتالیایی با تحقیق در آثار ادبی بورخس، هنرمند بزرگ آرزانتینی، نشانه های امام پنهان در داستان های وی را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، فرانک جولین جیلی از کشور ایتالیا با ارائه مقاله ای با عنوان "نشانه های استعلا: اشاره ای به امام پنهان در اثر هنری خورخه لوئیس بورخس" در هشتمین همایش بین المللی دکترین مهدویت شرکت کرد وگفت: با این که مسلمان نیستم، اما از سخنان امام خمینی درباره امام مهدی دریافتم که امام مهدی که زنده ولی غایب است، ارتباط محکمی با عدالت، برابری و اقتدار دارد و همه مسلمانان باید در جستجوی او باشند.

وی ادامه داد: من برای حضور در این همایش به مطالعه درباره دو اثر ادبی خورخه لوئیس بورخس پرداختم و معتقدم که آثار این نویسنده بزرگ آرژانتینی، پر از اشارات چشم‌ گیر به کاوش‌ های مسیحایی و معادگرایانه است.

این کشیش مسیحی توضیح داد: کتاب‌ ها و داستان ‌های بورخس، سرشار از شخصیت‌ ها و سمبل‌ هایی متعلق به جهان بعدی است و من در مقاله ام سعی دارم بگوید که داستان ‌های او دارای اشاراتی است که به عقاید مهدی ‌گرایانه مرتبط است.

وی تأکید کرد: در آثار او به وضوح ایدئولوژی منجی گرایی مسیحایی یا مهدوی دیده می‌شود.

جولین جیلی درباره مقاله خویش گفت: این مقاله از بین آثار فراوان بورخس، به دو داستان کوتاه توجه دارد که یکی از آن ها "راهی به سوی المعتصم" که اثری تمثیلی از جست ‌و جوی خستگی‌ ناپذیر روح انسان برای یافتن امام مهدی و دیگری "Deutsches Requiem" است.

وی با اشاره به نبوغ بورخس در خلق آثار ادبی دینی، اضافه کرد: سراسر جملات داستان های وی، یادآور آموزه های گوناگون موعودگرایانه است. برای نمونه، در داستان راهی به سوی المعتصم، قهرمان داستان می‌گوید که جهان در آستانه عصر جدیدی است و خواننده به سرعت درمی یابد که او از ظهور امام مهدی سخن می گوید.

جولین جیلی افزود: داستان راهی به سوی المعتصم، ماجرای دانشجویی شیعه است که از شهر بمبئی سفری را آغاز می کند و سرانجام نیز به شهر بمبئی بازمی گردد و در طول سفر خویش اتفاقات مختلفی را تجربه می کند.

وی عنوان کرد: ماجرای این سفر، نمادی از یک سفر دوری معنوی می باشد که بیان کننده ابدیت وجود خداوندی است.

این کشیش مسیحی گفت: داستان راهی به سوی المعتصم، داستانی در وصف امام پنهان مسلمانان است که بورخس در داستانی سراسر اشاره و کنایه به او می پردازد و خواننده را با اوصاف این امام و چگونگی حضور وی در جامعه آشنا می کند.

وی این داستان را جدالی میان بزشتی و زیبایی نامید و اضافه کرد: در هیچ جای این داستان ما امام پنهان را نمی بینیم ولی در مهم ترین لحظات، او را احساس می کنیم و نقش مثبت وی را درمی یابیم.

جولین جیلی در بخشی از سخنان خود تأکید کرد: جستجو برای ابدیت و فناناپذیری یکی از درس های مهم برخس به خوانندگان خویش است.

وی تصریح کرد: داستان های بورخس در هر قسمت از ماجراهای خویش، نشانه های از نشانه های امامی پنهان را بازگو می کند و به طرح سنت های دینی شیعیان می پردازد که شاید بیان این حقایق دینی با هیچ بیان دیگری ممکن و قابل درک نباشد.

این محقق ایتالیایی از تأثیر ایران و ایرانیان در ترویج معارف مهدوی یاد کرد و توضیح داد: بورخس نیز داستان زیبای خویش را در مغازه کتابفروشی یک ایرانی ساکن بمبئی به پایان می رساند و این نمادی از نقش پررنگ ایرانیان در تبیین و تبلیغ معارف مهدوی است.

وی استعلا را مهم ترین شاخصه داستان های بورخس دانست و گفت: در تمام آثار او، سخن از حقایقی فرامادی است که من آن را استعلا می نامم و معتقدم که استعلای او از باور های دنیوی، با شعر های شاعران عارف مسلکی همچون عطار قابل مقایسه است.

جولین جیلی در پایان سخنان خود به قسمتی از داستان Deutsches Requiem" " نیز اشاره کرد و اذعان داشت: در این داستان با دنیایی نامرئی مواجهیم که اگر چه با دانش عقلی بشری نمی توان از آن اطمینان یافت، اما با بهره از ژانر ادبی استعاره، عناصر کلیدی اعتقادی شیعیان را بیان می کند و پرسش های مربوط به امام مهدی را پاسخ می دهد.

وی دلیل علاقه و توجه بورخس به این موضوعات را علاقه او به شرق و مطالعات او درباره فلسفه شرقی خواند و افزود: فلسفه، عرفان و ادبیات شرق، مالامال از تبیین عقاید اسلامی و به ویژه عقاید شیعی است که امام مهدی، سمبل این باور های استعلایی به شمار می رود.

این کشیش مسیحی تأکید کرد: نباید با اعتقادی که میلیون ها و بلکه میلیارد ها انسان با آن زندگی زیبایی را جستجو می کنند، دشمنی کرد و این همان کار اشتباهی است که بسیاری از مخالفین اسلام انجام می دهند.
شایان ذکر است، هشتمین همایش دکترین مهدویت در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می گردد.

انتهای پیام /