داخلی     گفتگو    
۱
آشنایی با موسسه قرآنی- فرهنگی بیت الاحزان استهبان فارس
  موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان استهبان فارس اقدام به ارائه دست آوردهای خود در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن تهران نموده است.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : 10163
آشنایی با موسسه قرآنی- فرهنگی بیت الاحزان استهبان فارس
مسئول غرفه موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان استهبان فارس در نمایشگاه بین المللی قرآن در گفت و گو با خبرگزاری آینده روشن اظهار داشت: این موسسه در سال 1375 به منظور ترویج فرهنگ قرآنی در مناطق محروم در روستای ماهفرخان شهرستان استهبان استان فا رس تاسیس شد که بعد از گذشت 10 سال به توفیقاتی در زمینه آموزش قرآن دست یافت. 

یوسف انوری افزود: طی این ده سال تنها شعبه موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان که در ماهفرخان بوده به چهل شعبه گسترش پیدا کرده که 35 شعبه روستایی و پنج شعبه شهری است و کلیه این شعب زیر نظر همین شعبه مرکز ماهفر خان فعالیت می کنند. 

وی ادامه داد: تاکنون در کلاس های بیت الاحزان شرکت کرده اند بالغ بر پنج هزار نفر که از بین همین افراد 2 هزار نفر افراد فعال در موسسه هستند. 

مربی موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان، تاسیس موسسه شبانه روزی حفظ کل قرآن ، تربیت 150 نفر حافظ کل قرآن ، 200 نفر 20 جزء و بالغ بر 600 نفر حافظ ده جزء از جمله موفقیت های این موسسه به شمار می رود. 

وی خاطر نشان کرد: بیت الاحزان هر سال 20 الی 30 حافظ کل قرآن داشته که هر ساله مصادف با میلاد حضرت زهرا (ع) جشن فارغ التحفیظی گرفته می شود به آن ها مدرک داده می شود. 

وی در خصوص دیگر افتخارات این موسسه گفت: صدیقه نیکنام اولین حافظ کل قرآن از بین عشایر کشور در این موسسه قرآن را حفظ کرده است و همچنین اولین حافظ معلول کل قرآن حمیده کریمیان با معلولیت 80 در این موسسه اقدام به برگزاری این موسسه نموده است که 
وی در سال 84 به عنوان بانوی نمونه کشوری انتخاب شدند. 

انوری اظهار داشت: یکی دیگر از افتخارات این موسسه روستای محمد آباد است که با 1300 نفر جمعیت 27 حافظ کل قرآن دارد. 

وی بیان داشت: عده ای از عزیزان از استان های شهرهای دیگر مثل کرمان، سیرجان، یزد و فسا در کلاس های این موسسه حضور داشته اند که تعدادی از ان ها در مدت 6 ماه قرآن را حفظ کرده اند. 

مربی موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان ادامه داد: قرآن پژوهانی که قرآن را حفظ می کنند، با یک دوره ارتقاء علمی در دانشگاه آزاد استهبان در دوره کارشناسی شرکت می کنند که اگر موفق به دریافت مدرک کارشناسی شوند می توانند در دوره کارشناسی ارشد هم شرکت کنند.

انوری در خصوص وابستگی موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان به سازمان های دولتی گفت: این موسسه کاملا مردمی است و وابسته به هیچ ارگانی نیست، عمده ترین منبع در آمد موسسه صندوق های مردمی است که در اکثر خانه های روستایی وجود دارد، البته از سه تن از مراجع تقلید حضرات آیات عظام مکارم شیرازی صافی گلپایگانی و فاضل لنکرانی اجاز صرف یک سوم خمس را دارد.

وی در خصوص فعالیت های دیگر این موسسه گفت: محوریت کار ما حفظ است ولی خود لازمه اش تجوید و مفاهیم است و الان دانش پژوهان ما در لحن و تجوید جایگاه بالایی دارند و بسیاری از دانش پژوهان آیه را با تفسیر می خوانند.

مدیر موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان اظهار داشت:از قرآن پژوه 4 ساله تا قرآن پژوه 60 ساله در این موسسه فعالیت دارند ولی با خردسالان با روشهای متفاوت در مکتب القرآن که ویژه نونهالان به روش اشاره ای است آموزش می بیند.

وی افزود: ما در کلاس ها ی موسسه حفظ تخصصی داریم که فقط برادران می توانند از آن استفاده کنند چون متاسفانه مکان برای استقرار خواهران نداریم البته خواهران در هر روستایی برنامه حفظ روزانه دارند همچنین برای افراد بزرگسالی که قدرت حفظ قرآن را ندارند کلاس های روخوانی و روان خوانی و تجوید برگزار می شود. 

انوری خاطر نشان کرد: صحیفه فاطمیه نشریه داخلی موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان است که به سردبیری خانم کریمیان منتشر می شود. 

مربی موسسه قرآنی فرهنگی بیت الاحزان در پایان گفت: علاقه مندان می توانند جهت ارتباط با این موسسه با شماره تلفن 07324642076 تماس حاصل نمایند.

خبرنگار: میرزایی
کیان
۱۳۹۱-۰۵-۲۶ ۰۱:۴۴:۰۱
سلام بسیار موسسه خوبی است. مسوولان خوبی هم دارد. من خودم آنجا بودم .