پیام آیت الله سبحانی درباره فاجعه مسلمانان «اویغور»

خبرگزاری آینده روشن , 23 تير 1388 ساعت 17:49

آیت الله جعفر سبحانی گفت: ما تصور می‌کردیم که فقط غرب ستمگر به حقوق مسلمانان تجاوز می‌کند، و آنان را از حقوق اولیه خود که حقوق اساسی و انسانی است، محروم می‌سازد؛ ولی خبرهای رسیده از چین، حاکی از آن است که در آن نقطه دنیا، مسلمانان بی‌پناه مورد تجاوز چین کمونیست دیروز، و چین سرمایه‌دار امروز قرار گرفته و بی‌رحمانه سرکوب می‌شوند.


به گزارش آینده روشن، آیت الله جعفر سبحانی در پیامی که از دفتر ایشان در اختیار این خبرگزاری قرار گرفت به این شرح است:

دفاع از مردم مظلوم و ستمدیده یک وظیفه انسانی و اسلامی است. ما تصور می‌کردیم که فقط غرب ستمگر به حقوق مسلمانان تجاوز می‌کند، و آنان را از حقوق اولیه خود که حقوق اساسی و انسانی است، محروم می‌سازد؛ ولی خبرهای رسیده از چین، حاکی از آن است که در آن نقطه دنیا، مسلمانان بی‌پناه مورد تجاوز چین کمونیست دیروز، و چین سرمایه‌دار امروز قرار گرفته و بی‌رحمانه سرکوب می‌شوند.

مسلمانان «اویغور» خواهان حقوق شهروندی خویش هستند و باید دولت چین نسبت به تمام قومیت‌ها به یک نظر بنگرد، و حقوق همگان را رعایت کند. این نوع برخورد قلوب یک میلیارد و نیم مسلمان جهان را جریحه‌‌دار کرده و حیثیت کشور چین را در سطح جهان خدشه‌دار می‌سازد، چین که خود در سازمان ملل و شورای امنیت عضویت دارد، نباید با جان و مال ملت خود این چنین رفتار کند.

مسلما، غرب، از این اختلافات بهره‌برداری کرده و هرگز به مسلمانان در بند، کمک نمی‌کند. ما از سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری و بالاخص سازمان کنفرانس اسلامی درخواست می‌کنیم، هر چه زودتر به مسوولیتی که بر عهده گرفته‌اند، عمل کرده و از جان و مال مسلمانان چین دفاع کنند و نگذارند حقوق آنان بیش از این پایمال شود.


کد مطلب: 30032

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdchivnx.23nvxdftt2.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir