برگزاری اولین همایش ملی اصطلاح نامه و کاربرد های آن در محیط الکترونیک

22 آبان 1386 ساعت 12:15

اولین همایش ملی اصطلاح نامه و کاربرد های آن در محیط الکترونیک به همت مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم 24 آبان در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار می شود.


به گزارش آینده روشن، به نقل از مرکز خبر حوزه، سید مهدی طاهری دبیر این همایش در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت اصطلاح نامه ها در پیشرفت دانش بشری گفت: اصطلاح نامه، مجموعه واژگان کنترل شده حوزه ای از دانش بشری است که تمامی جنبه های یک موضوع در یک رشته را بیان می کند و کاربرد آن در ذخیره و بازیابی اطلاعات می باشد.

وی گفت: در آغاز ورود اصطلاح نامه ها به ایران، ترجمه می شدند، ولی در سالهای اخیر به دلیل نیازو بومی سازی علوم، تدوین آنها در کشور آغاز شد.

دبیر این همایش با بیان اینکه، تدوین اصطلاح نامه ها هیچ گاه متوقف نمی شوند افزود: تدوین یک اصطلاح نامه آغاز راه است، زیرا علوم همواره در حال پیشرفت می باشند.

سید مهدی طاهری گفت: مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی با توجه به نیاز جامعه علمی کشور، اقدام به تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی در رشته های مختلف نمود که در سال1383 ازسوی یونسکو مورد تقدیر قرار گرفت.

وی ادامه داد: تاکنون از سوی این مرکز 5 عنوان اصطلاح نامه در موضوعات فلسفه، اصول، فقه، اخلاق و منطق منتشر شده و به زودی سه عنوان دیگر نیز منتشر می شود.

دبیر اولین همایش ملی اصطلاح نامه و کاربرد های آن در محیط الکترونیک، با اشاره به دریافت80 چکیده مقاله و 46 مقاله از سوی دبیرخانه همایش اظهار داشت: 31 مقاله برای ارایه در همایش انتخاب شده اند که 11 عنوان به صورت سخنرانی 6 عنوان به صورت پوستر وبقیه در کتاب مقالات همایش ارایه می شوند. 

طاهری ادامه داد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته در این همایش، وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و فرهنگ و ارشاداسلامی و شخصیت های حوزوی و دانشگاهی حضور خواهند داشت.


کد مطلب: 19572

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcdxk0f.yt0n56a22y.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir