رئیس مؤسسه شیعه‌شناسی:

شیعه‌شناسی و تشیع‌شناسی مکمل یکدیگر هستند‌

خبرگزاری فارس , 18 شهريور 1390 ساعت 19:10

رئیس مؤسسه شیعه‌شناسی گفت: شیعه‌شناسی و تشیع‌شناسی به لحاظ نظری از یکدیگر منفک و مجزا بوده ولی مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند.


به گزارش آینده روشن، محمد تقی‌زاده داوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به رشته شیعه‌شناسی اظهار داشت: طرز پیدایش و شکل‌گیری شیعه‌شناسی در تاریخ اسلام، چگونگی گسترش‌ آن در میان اقوام مختلف عـرب و عجم، شاخه‌ها و نحله‌ها، رهبران و دانـشمندان و نقش‌های تاریخی و تمدنی و نیز وضعیت فعلی شیعیان در جغرافیای‌ مسکون در این رشته مورد بحث قرار می‌گیرد. 

وی با بیان اینکه شیعه‌شناسی بین دانش‌های الهیات و علوم اجتماعی قرار گرفته و آنها را به ‌یکدیگر پیوند می‌دهد، گفت: روش‌های این رشـتـه نـیـز تـرکیـبی از روش‌های معمول در دانش‌های الهیاتی (حدیث، تفسیر، فقه، کلام و...) و علوم اجتماعی (اقـتصاد، سیاست، مدیریت، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، زبـان‌شناسی و...) است. 

رئیس مؤسسه شیعه‌شناسی به تفاوت شیعه‌شناسی با تشیع‌شناسی‌ اشاره کرد و افزود: تشیع‌شناسی به مـطالعه عقاید، احکام و آموزه‌ها و نظریـه‌ها و متون و منابع شیعی پرداخته ولی شیعه‌شناسی ‌گروه‌ها، جمعیت‌ها، جماعت‌ها، جوامع، جریان‌ها، نهضت‌ها، سازمان‌ها، نهادها و مؤسسات شیعی را مطرح می‌کند. 

وی خاطرنشان کرد: تشیع‌شناسی در واقع در عرصه مکتب‌شناسی، مذهب‌شناسی و دین‌شناسی قرار دارد ولی شیعه‌شناسی در محدوده مطالعات‌ جمعیت‌شناختی، جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی قرار می‌گیرد و از روش‌های متداول در رشته‌های علوم‌ اجتماعی بهره می‌برد. 

تقی‌زاده داوری عنوان كرد: شیعه‌شناسی به مطالعه عقاید و آموزه‌های شیعی می‌پردازد و بنیادهای اعتقادی شیعیان را به صورت تبعی و ضمنی در قالب عقاید پـژوهش می‌کند. 

وی با اشاره به دیگر ویژگی‌های این دو رشته گفت: این رشته‌ها به لحاظ نظری از یکدیگر منفک و مجزا هستند ولی در واقعیت مکمل یکدیگر بوده و می‌توانند تعاملات سازنده‌ای بـا یکدیگر داشته باشند. 

رئیس مؤسسه شیعه‌شناسی به اهمیت شناخت استادانه ‌و کارشناسانه عقاید و احـکام و فتواها، آموزه‌ها، و دیدگاه‌های شیعی اشاره و بيان كرد: این نگرش یک جمعیت‌شناس و جامعه‌شناس را قادر می‌سازد تا روندها و جریان‌های اصیل و معتبر و مستند را از گروه‌ها و نحله‌های منحرف و بی‌ریشه تمییز داده و از دامن‌زدن و فرو غلطیدن در آنها پرهیز کند. 

تقی‌زاده داوری خاطرنشان کرد: آشنایی عالمانه و ماهرانه با اوضاع و شرایط زندگی ‌شیعیان و نیازها و خواسته‌های آنها به تشیع‌شناسی و دین‌شناسی کمک کرده تا نیازهای ضروری را از خواسته‌های غیرضروری تشخیص داده و مطالعه و همت خود را در پاسخ به نیازهای جامعه شیعی صرف‌ کند. 

انتهای پیام/ن/46


کد مطلب: 46554

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcdok0o.yt09k6a22y.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir