معرفي دومين سايت بزرگ شيعه

رافد؛ شبکه گسترش اطلاعات فرهنگي

رسا , 18 مرداد 1385 ساعت 17:34

شبکه گسترش اطلاعات فرهنگي «رافد» دومين سايت بزرگ شيعه و يکي از بخش‌هاي مؤسسه آل‌البيت (ع) است که در سال 1376 با هدف نشر فرهنگ تشيع در سراسر جهان راه‌اندازي شد.


به گزارش خبرگزاری آینده روشن، حجت‌الاسلام سيد مهدي رباني، مدير مسؤول و ناظر علمي شبکه رافد اظهار داشت: شبکه گسترش اطلاعات فرهنگي «رافد» يکي از محورهاي فعاليت مؤسسه آل‌البيت (ع) مي‌باشد. 

وي گفت: مؤسسه آل‌البيت (ع) مرکزي جهت نشر ميراث مکتوب تشيع است و فعاليت‌هاي خويش را در قالب «مرکز نشر ميراث» مجله «تراثنا» و شبکه «رافد» به انجام مي‌رساند. تأسيس اين مرکز علمي در سال 1376 و مصادف با عيد سعيد غدير با هدف نشر فرهنگ تشيع در سراسر جهان انجام شده است. 

سعيد رحيمي، مدير شبکه رافد نيز در اين گفت‌وگو اظهار داشت: شبکه رافد در حال حاضر مطالب خود را به دو زبان عربي و انگليسي ارايه مي‌کند و راه‌اندازي شبکه به زبان فارسي نيز در دست بررسي و مطالعه است. 

وي در معرفي بخش‌هاي مختلف شبکه «رافد» به زبان عربي خاطر نشان كرد: کتابخانه، عقايد اسلامي، بانک صوتي، مؤمّل (ويژه امام زمان عج)، زن، کودک و بخش کارت پستال از بخش‌هاي اين پايگاه به زبان عربي است. همچنين بخش انگليسي متناسب با فرهنگ و نيازهاي مخاطب تدوين شده است و علاوه بر عناوين بالا داراي دو عنوان قرآن و مقالات نيز مي‌باشد. 

مدير شبکه رافد، با اشاره به حجم شش گيگابايتي شبکه، افزود: شبکه «رافد» در نه سال فعاليت خود تا کنون بيست ميليون بازديد کننده از سراسر جهان داشته است كه در بين سايت‌هاي شيعه مقام دوم و در بين سايت‌هاي اسلامي مقام نهم و در بين سايت‌هاي جهان مقام دوازده هزارم را داراست.
وي ادامه داد: روزانه در حدود دوازده هزار نفر از شبکه «رافد» بازديد مي‌کنند و از زمان راه‌اندازي شبکه تا کنون سيصد ميليون صفحه از سايت باز شده است. 

سعيد رحيمي بخش کتابخانه را پربيننده‌ترين بخش شبکه رافد برشمرد و افزود: کتابخانه اسلامي شامل پانصد کتاب برگزيده از سوي هيأت علمي شبکه در موضوعات فقه، سيره، اخلاق، کلام، علوم حديث، دعا، شعر و متفرقه است. 

وي اظهار داشت: بخش کودک داراي مقام دوم از نظر تعداد بازديدکننده است. اين بخش به صورت فلش ارائه شده وشامل بازي، آموزش، داستان‌هاي انبيا و ساير قسمت‌هاي متنوع مي‌باشد. 

مدير شبکه «رافد» ضمن معرفي بخش بانک صوتي اين پايگاه شامل قرآن، سخنراني‌هاي اسلامي، ادعيه و زيارات، مدايح و تواشيح و رثاء و مصايب گفت: در قسمت سخنراني از سخنرانان توانا و مشهور جهان تشيع استفاده شده که بيشترين سخنراني از آن مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر شيخ احمد وائلي مي‌باشد. 

وي خاطرنشان کرد: اين شبکه در پي افزايش سخنرانان و موضوع‌بندي هر يک از سخنراني‌ها به منظور استفاده آسان‌تر کاربران و فراهم آوردن امکان جستجو در موضوعات سخنراني مي‌باشد. 

سعيد رحيمي در تشريح بخش زن در اين پايگاه اظهار داشت: اين قسمت نيز شامل احکام عبادات، آيين همسرداري، سلامت خانواده، زن و اجتماع است که مطالب آن با بهره‌گيري از کارشناسان خبره و کتاب‌هاي برجسته اين موضوع جمع‌آوري شده است. 

وي افزود: در نظر داريم مطالب اين بخش را به طور کامل از مطالبي که بانوان در اين زمينه نگاشته‌اند تهيه نماييم تا کاربردي‌تر و مؤثرتر باشد. 

مدير شبکه رافد ادامه داد: در بخش عقايد اسلامي يازده دانشمند برجسته، پاسخگوي شبهات اعتقادي کاربران مي‌باشند. 

وي درباره بخش کارت پستال شبکه اظهار داشت: اين بخش شامل تصاوير و فلش‌هاي زيبا از عتبات مقدسه و تبريک عيد و مناسبت‌هاي اسلامي مي‌باشد. 

سعيد رحيمي بخش «مؤمّل» دراين پايگاه را ويژه امام زمان (عج) عنوان کرد و اظهار داشت: از آن‌جايي که در بخش‌هاي مختلف مباحثي از حضرت مهدي (عج) مطرح شده بود، تصميم گرفتيم اين مباحث را در مجموعه‌اي جدا جمع‌آوري کنيم که اين عمل با همکاري مرکز «المصطفي» کامل‌تر گرديد. 

وي گفت: اين بخش شامل احاديث، احکام شرعي مربوط به حضرت حجت (عج)، توقيعات آن حضرت و نامه‌هاي مردم به امام زمان (عج) مي‌باشد. بخش آخر با استقبال گسترده‌اي مواجه شده و تا کنون 890 نامه از سراسر جهان در اين قسمت نگاشته شده است. 

مدير شبكه رافد، گنجاندن دايره‌المعارف شهرهاي اسلامي، شاعران شيعه عرب و اصطلاحات اسلامي را از ديگر برنامه‌هاي آينده اين مرکز برشمرد. 

وي گفت: شبکه رافد براي مشترکان خود هر هفته خبرنامه‌اي را شامل اخبار شبکه و به صورت گاه‌نامه در مناسبات اسلامي ارسال مي‌کند. 

سعيد رحيمي در پايان خاطرنشان کرد: در پي راه‌اندازي بخشي با عنوان «شارِک برأيک» هستيم. در اين بخش با مطرح کردن موضوعات متنوع کاربران به صورت آزاد به طرح ديدگاه‌هاي خود خواهد پرداخت. 

نشاني اينترنتي شبکه گسترش اطلاعات فرهنگي رافد عبارت از: www.rafed.net و پست الکترونيکي آن: rafed@rafed.net و تلفن تماس آن: 7730017 ـ 0251 مي‌باشد


کد مطلب: 8392

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcd.n0j2yt0sxa26y.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir