روانشناس اجتماعی مطرح کرد

تأثیرات ایام محرم بر عزاداران حسینی

29 شهريور 1397 ساعت 2:00

یک روانشناس اجتماعی با اشاره به تأثیرات ایام محرم بر عزاداران حسینی، گفت: امام حسین (ع) مظهر ایمان، صداقت و بزرگواری بوده و فرهنگ عاشورا در جهت اشاعه این شاخص‌هاست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا ایمانی در ارتباط با ابعاد روانشناسی ایام محرم به ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار داشت: برگزاری چنین مناسکی کارکرد مؤثر زیادی بر زندگی اجتماعی افراد دارد و فرهنگ، زندگی و هویت مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین تأثیرگذاری ایام محرم، معرفی الگوی باارزشی همچون امام حسین(ع) است که مظهر ایمان و صداقت را دارد، گفت: عاشورا درس بزرگی برای همه ما می‌تواند باشد.

این روانشناس اجتماعی بیان داشت: همه ما در طول زندگی با مسائل فراوانی مواجه می‌شویم که ما را ناراحت و متأثر می‌کند و شرکت در چنین مراسم مذهبی از لحاظ روانشناسی می‌تواند فرصتی برای بروز این ناراحتی‌ها و زدودن غم از بدن باشد.

ایمانی گفت: اشک ریختن برای ائمه اطهار(ع) و خانواده‌های آنها بسیار با ارزش است و از طرفی نیز سبب تخلیه روانی افراد می‌شود که غم‌های خود را همسو با مصیبت واقعه عاشورا قرار دهند.

وی تصریح کرد: همچنین از دیگر کارکردهای مؤثر این مناسک مذهبی حضور گسترده مردم در اجتماع یکپارچه و جهت سوگواری و عزاداری است و این مسئله در واقع نوعی الگوی هم‌پیمانی به شمار می‌رود و در جهت اتحاد و یکپارچگی مردم اهمیت دارد.

این روانشناس اجتماعی خاطرنشان کرد: همچنین در دهه محرم طبق بررسی‌های به عمل آمده تحت تأثیر عزاداری‌ها و نتایج مؤثر آن بر صیقل روح و روان افراد، میزان بزه‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.


کد مطلب: 71518

آدرس مطلب: http://bfnews.ir/vdcbwsbz.rhb88piuur.html

آينده روشن
  http://bfnews.ir